Ruské ekonomice se daří: Důvodů je několik

Rusko

Bezprecedentní sankce západních velmocí měly vést k fatálnímu oslabení ruské ekonomiky. Mnohé společnosti zrušily své pobočky v Rusku a distancovaly se od tamního trhu. Zmrazeny byly rezervy ruské centrální banky. Ruská ekonomika utrpěla neskutečný šok, nicméně postupně se z něj vzpamatovává. Jde jí to poměrně dobře. Určitě lépe, než bychom si přáli. Proč tomu tak je? Důvodů bychom našli hned několik. Podle analytiků prestižního časopisu The Economist je ruské hospodářství poměrně značně odolné.

Zdálo se, že Rusko ekonomicky vykrvácí

Jenomže zdání bezesporu klame. Pád rublu se zastavil z původních 80 na 140 rublech za dolar. Mezinárodní platební systém mnohde přestal fungovat a regály v prodejnách se začaly vyprazdňovat. Rvačka babiček o cukr byla poměrně pověstná a na internetu často sledovaná. Rusko podle všeho nemělo dokázat splatit úroky ze státních dluhopisů, které měli v rukou zahraniční věřitelé. HDP se v Rusku propadlo o 15 %. Přesto se ekonomika podle spotřeby elektřiny, objemu dopravy a transakcí realizovaných přes platební karty zvedá.

Převod příjmů společností na rubly

Boj proti sankcím namířeným na Rusko probíhal různě. Guvernérka Bank of Russia (Bank Rassiji) Elvíra Nabiullinová se činila. Všechny společnosti musely svůj majetek převést na rubly. Mimo jiné musely také převést 80 % příjmů z vývozu. Trh se postupně stabilizoval a Rusko neutrpělo tak, jak by si Západ přál. Rubl už přestal být volně směnitelnou měnou, což ale nikomu v Rusku nijak výrazně nevadí.

Vývoz jako alfa i omega ekonomické stability Ruska

Jinak došlo také ke snížení základní úrokové sazby na 14 %. Aktuálně se nachází na 5 %, což je dokonce více, než tomu bylo před začátkem agrese na Ukrajinu. A co je tedy jakýmsi hybatelem relativního ruského ekonomického úspěchu? Hádáte správně. Jedná se o příjmy ze zemního plynu a ropy. Vždyť za fosilní paliva Rusko inkasovalo od počátku napadení Ukrajiny zhruba 65 bilionů dolarů! V přepočtu jde o 1,6 bilionu korun. Jestliže chce západ Rusko skutečně ekonomicky umlčet, učinit tak může. Bude ho to ale neskutečně bolet. Naše závislost na Rusko je bohužel fatální obrovská.

Zdroje info: https://cnn.iprima.cz/ruska-ekonomika-se-stavi-na-nohy-a-je-zatim-prekvapive-odolna-co-ji-drzi-nad-vodou-107875

https://plus.rozhlas.cz/ruska-ekonomika-zatim-neni-na-kolenou-odriznuti-od-sveta-zvladne-jako-nikdo-jiny-8714635

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.