Milostivé léto se vrátí, exekutory spíše straší

Vláda schválila pokračování takzvaného milostivého léta. Bude se tedy opakovat. Co to bude znamenat? Dlužnici se budou moci opět zbavit svých dluhů levněji než v obyčejném režimu. Stačit jim bude totiž jen zaplatit původní výši dluhu a paušální částku pokrývající náklady vymáhání. Opět se bude jednat o dluhy u veřejných institucí.

Od září do listopadu

Milostivé léto by mělo trvat tři měsíce, a sice měsíce září, říjen a listopad tohoto roku. Nyní je potřeba, aby příslušná změna byla schválena poslaneckou sněmovnou. Šéf poslaneckého klubu lidovců zmínil, že poslanci jsou domluveni na zrychleném projednání v dolní komoře.

O co u milostivého léta jde?

Jde o to, že máte-li dluh, který je vymáhán exekucí, vůči veřejné instituci (například dopravnímu podniku, obci a podobně), pak se v rámci exekuce standardně vymáhají vedle jistiny (původního dluhu) také úroky z prodlení či náklady na vedení exekuce. Právě tyto poslední dvě položky často převyšují původní dluh a z dluhu o pár tisících se může stát statisícový závazek vymáhaný exekucí. V rámci milostivého léta bude možné zbavit se takové exekuce mnohem levněji, než je to obyčejně. Bude totiž stačit splatit původní dluh (jistinu) a paušálně stanovenou částku na náklady vedení exekuce.

Strašák exekutorů

Co jinému udělá radost, druhému přidá vrásky. V tomto případě to platí na 100 %. Exekutoři totiž milostivé léto berou spíše jako strašáka a nepříjemnost. Plán státu, který odpouští dluhy je dle exekutorů a advokátů spíše sporný. Stát totiž odpouští dlužníkům platby za exekutory a advokáty. Ti však nejsou žádnými státními zaměstnanci, přesto je o nich takto rozhodováno. Dle soudního exekutora Martina Štiky mnoho kolegů přemýšlí nad ukončením exekutorské praxe. Dle Štiky první milostivé léto paralyzovalo exekutorské kanceláře. přitom narostly náklady na exekuce. To potvrzuje i podniková právnička Petra Gříbková z Atlas Consulting. Paušály exekutorů klesají, náklady rostou. V roce 2007 dostávali exekutoři 3500 Kč za spis, za milostivé léto 2 mají mít 1500 Kč za spis s DPH. Právníci předpovídají nevalný průběh milostivého léta, oddlužit se dle nich povede minimum lidí. Spekulanti pak zapříčiní pokles inkasované sumy a exekutoři budou dle nich ztrácet čas a peníze.

Zdroj: Tisková zpráva ze dne 18. května 2022 společnosti Atlas Consulting, dostupné z: https://www.protext.cz/zprava.php?id=39729 ; https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vlada-milostive-leto-uprchlici-z-ukrajiny-sluzebni-zakon.A220518_052606_domaci_kop

Náhledové foto – Pixabay

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.