Rudá spravedlnost aneb kdo zavinil nechutné derby

Slavia-Sparta

Fotbalové derby mezi Spartou a Slavií mělo být jakousi ozdobou fotbalového podzimu. Nestalo se a zrodil se nám spíše nový turnaj MMA. Ostuda je o to větší, že k mnohým hráčům vzhlížejí děti. Někteří z aktérů jim dali skutečně skvělý příklad. Předem bych avizoval, že nejsem fanouškem ani jednoho klubu, mám rád dobrý fotbal. Rád bych ale rozklíčoval, na čí straně je vina. Vyjádření obou stran po zápase jsou spíše obecná a vyznívá z nich, že za to může nejspíše ten druhý. Pokusme se trochu zmapovat onen zmíněný zápas.

Rozhodčí nechal rozhořet oheň

Nepochybně. Ač bylo komisí rozhodčích po zápase konstatováno, že rozhodčí Szikszay duel zvládl, podlé mého je opak pravdou. Už ve třetí minutě naremploval do slávisty Bořila bývalý Slávista v dresu Sparty Kuchta. Už tady měla přijít důrazná žlutá domluva. Nic. Ve 22. minutě následoval jasně červený faul Preciada na Provoda. Dohrál ho podrážkou na holenní kost. V civilizovaném fotbalovém světě se za toto běžně dává červená karta. U nás nikoli. Co naplat, že hodnocení FAČRu po zápase hovořilo o tom, že měla být červená karta udělena. Navíc v 53. minutě vzteky Preciado udeřil míčem o zem. Žlutá? Nikde. V 55. minutě se pískala penalta. Opět Preciado. Žlutá? Nikde! Takto rozhodčí pokračoval nastaveném rádoby metru.

Pane Priske, zhlédl jste videozáznam?

Pokud ano, nejspíše jste všechny tyto fauly musel vidět. Stejně tak onu inkriminovanou situaci vedoucí k červeným kartám Bořila a Krejčího. Na počátku byl faul slávisty Chytila. Ano, nepochybně, fén sparťanského gólmana byl více než zbytečný. Přiřítil se navíc mstitel Wiesner, který zabrzdil nešetrně o Chytila, možná ho i kopl. Poté už přišly obě zmíněné postavy. Které měly rudo před očima. Jejich povahu a inteligenci bych nechtěl vůbec hodnotit. Možná by ani nebylo co.

Bezmozci s pyrotechnikou

Na ty také nelze zapomenout. Házet dělobuchy do lidí je výmysl chorého mozku. Bohužel takovýchto lidí je ve sparťanském kotli nejspíše spousta. Tím ale nechci nijak opomenout slávisty. Jejich sprostý transparent zrovna také rodiče malých fotbalistů nepotěšil. Osobně bych za utkání neudělil žádnému týmu ani bod, rozdal obří pokuty a po zhlédnutí videa dal stopku několika hráčům. U nás se ale nejspíše všechno smete pod koberec a na takovouto hrůzu se zapomene. Bohužel.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/fotbal/prvni-liga/derby-slavia-sparta-fortuna-liga-9-kolo.A230922_090142_fotbal_jic

Pražské derby 2012: Náhledové ilustrační foto Jenis https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Slavia-Sparta_2012.09.29.png

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.