RPSN, magická zkratka tolik důležitá při výběru půjčky

RPSN

Uvažujete o tom, že byste si vzali nějakou půjčku? Pokud ano, jako první se budete pídit po jejich charakteristikách. Podle nich poměrně rychle poznáte, jestli je úvěr výhodný, nebo naopak nikoliv. Jedním z velmi důležitých aspektů je i RPSN! Že jste o této zkratce již slyšeli, ale netušíte, co vlastně znamená a jaký údaj zaznamenává? Pak jste na správné adrese. V následujících řádcích se na RPSN zaměříme. Nejen, že uvedeme jeho význam., ale podíváme se i na to, jak s ním mohou poskytovatelé půjček nakládat a v neposlední řadě se soustředíme i na výpočet RPSN.

Co je RPSN?

Zkratka RPSN označuje slovní spojení roční procentuální sazba nákladů. Spotřebitel, tedy potenciální dlužník může díky tomuto ukazateli mnohem lépe vyhodnotit výhodnost konkrétního úvěru. RPSN jasně ukazuje, jaký podíl v procentech z dlužné částky musí dlužník uhradit věřiteli v přímé souvislosti se samotnými splátkami. V rámci RPSN jsou zahrnuty různé výdaje. Jaké? Tak například:

–          úroková míra,

–          platba za zprostředkování půjčky,

–          platba za vedení účtu,

–          poplatky spojené s převodem prostředků,

–          akontace,

–          pojištění vztahující se ke schopnosti splácet

–          a mnohé další.

Co když poskytovatel RPSN neuvádí?

Pak má problém, protože podle zákona platného od 1. 1. 2002 musí tento údaj v souvislosti s úvěrem uvádět pokaždé. Jestliže tak nečiní, jím poskytnutá půjčka je úročena takzvanou repo sazbou České národní banky. Ta je samozřejmě pro věřitele nevýhodná, naopak dlužníkovi by se hodila.

Výpočet RPSN nechte na speciálních kalkulačkách

Vypočítat si RPSN svépomocí je poměrně náročné. Proto si raději najděte na internetu speciální kalkulačku a zadejte do ní požadované údaje. Stačit by vám měla celková suma, kterou si půjčíte, výše splátek a délka splatnosti úvěru. Jaká míra RPSN je optimální? Samozřejmě co nejmenší. I když minimální čísla bohužel zavání podvodem. Tradičně se u nebankovních půjček pohybuje tento ukazatel kolem 50 %.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.