Studium VŠ

5 rad, jak zvládnout studium VŠ při práci

Mnoho studentů si ke svému dennímu studiu přibírá ještě poloviční úvazek. Jiní se zase z práce vracejí do učeben, aby si rozšířili vzdělání. Jak ale zvládat akademickou a výdělečnou činnost?

V první řadě si ujasněte svoje priority a přemýšlejte, jestli můžete obojí zvládat. Náročné studijní obory se často s plným úvazkem v zaměstnání neslučují a technicky bude jen těžko možné stíhat víc, než občasné brigády. Nepřeceňujte se a chladnou hlavou zvažte svoje vlastní možnosti.

1. Rozlučte se s některými koníčky

Už předem počítejte s faktem, že na některé koníčky prostě nebude čas. Nemusíte se vzdát všeho, ale vaše dny budou tak náročné, že to co dřív, už rozhodně zvládat nebudete.

2. Nechte si pomoct se závěrečnou prací

Naštěstí nemusíte na vše zůstat sami. Pokud jste maximálně vytížení, můžete využít možnosti vypracování diplomové práce, nebo vypracování bakalářské práce na zakázku. Ušetřený čas tak budete moct plně věnovat vaší práci a ve finále uspějete v obou disciplínách.

3. Nemějte přehnané ambice

Pokud jste dosud byli v práci či studiu velmi ambiciózní, budete se muset smířit s faktem, že občas něco nebude tak dobré, jak si představujete. Pokud budete soutěžit s těmi, kteří mají na studium, či zaměstnání mnohem více času, budete často zklamaní. Plňte své povinnosti, ale neklaďte na sebe velmi vysoké požadavky.

4. Kvalitně odpočívejte

Kvalitní odpočinek je při tak náročném životním stylu naprosto nezbytný. Vždy se snažte najít alespoň krátkou chvíli na relaxaci.

5. Vyberte to správné studium

Studovat klasické prezenční studium je při práci opravdu náročné. Proto se podívejte, zda váš vyhlídnutý obor není nabízen jako dálkové, případně kombinované studium. Také si předem zjistěte, jaké podmínky budete muset splnit, zda je případně možné studium přerušit a zda je vůbec technicky možné práci při tomto studiu zvládat.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

1 komentář

  1. Petr Odpovědět

    Poněkud divná rada, nechat si bakalářskou nebo diplomovou práci vypracovat na zakázku. Jednak je to nelegální, jednak pokud se na to přijde, můžete o diplom přijít (nemluvě o tom, že dáváte tomu, kdo pro vás práci vypracuje, poměrně silnou páku, pokud se rozhodne vás začít vydírat). Bakalářská/diplomová práce má být završením studia, které shrne dosažené znalosti a umožní je aplikovat. Pokud to někdo nezvládne, neměl by studovat. Není nic snadnějšího, než si nechat studium rozvolnit a práci pohodově dopsat (obvykle jde o jeden, dva výzkumy a sepsání 60-80 stran – nic co by se nedalo za cca 2 roky zvládnout).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *