RPSN hraje důležitou roli při výběru půjčky

RPSN

Uvažujete o nějaké půjčce? V současné době rozhodně nebudete jediní. Vždyť v důsledku koronavirové pandemie stoupají počty nezaměstnaných a mnohé segmenty typu pohostinství přicházejí o svůj byznys. kompenzace státu sice jsou, nicméně ne nijak extra skvělé a stále se čeká na to, co vlastně bude. Půjček je dnes na trhu spousta, nicméně vybrat tu správnou nemusí být jednoduché. Pomoct by vám v tomto ohledu měl ukazatel označovaný jako RPSN. My se na tuto zkratku zaměříme v následujících řádcích.

Co je RPSN?

Roční procentní sazba nákladů. Až takto může být jednoduchá odpověď na tuto otázku. Jinými slovy, jde o ukazatel, který shrnuje kompletně veškeré náklady na úvěr ze strany spotřebitele. Hlavní smysl RPSN spočívá v tom, aby bylo jasně vidět, jaká náklady si bankovní nebo nebankovní půjčka v určitém časovém horizontu vyžádá. Konkrétně se jedná o náklady roční.

Proč nestačí jen úroková sazba?

Z toho důvodu, že se nejedná o komplexní ukazatel. Nedokáže totiž vypovídat o veškerých nákladech, jež jsou s úvěrem jako takovým spojené. Při výpočtu RPSN jsou brány v potaz všechny náklady.

Musí se RPSN uvádět?

V každém případě ano, a to jak v bankovním, tak i nebankovním sektoru. Především nebankovní poskytovatelé mohou mít RPSN o něco vyšší, a tak by si každý žadatel měl hodnotu zjistit.

Jaké ukazatele například RPSN zohledňuje?

Je jich poměrně hodně, nicméně nejčastěji se jedná například o:

  • poplatky spojené s uzavřením smlouvy,
  • poplatky za posouzení žádosti u půjčku,
  • platby týkající se pojištění,
  • peníze za bankovní převody,
  • provize,
  • a některé další.

Ať už jde o půjčku bez doložení příjmů nebo jakoukoli jinou, RPSN je vždy komplexním ukazatelem. Jednoduše si tak lze spočítat, jakou částku ve finále přeplatíte. Ještě před uzavřením smlouvy budete vědět, zdali na půjčku vlastně máte, nebo nikoli.

Zdroj náhledového obrázků Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.