Koronavirus

Jak vypadá vládní plán vakcinace proti covidu

Jednou z největších výzev, kterou před nás rok 2021 staví je konec pandemie koronaviru. Jak se však zdá ze snah všech států světa včetně Česka, strategie sociální distance a omezení pohybu lidí pomáhají spíše k prodloužení a zmírnění vln epidemií. Onemocnění je však stále zde a zvládnutí a ukončení této pandemie bude nejspíše záviset na tom, jak úspěšná bude vakcinace proti covidu a jaká bude míra proočkovanosti ve společnosti. Andrej Babiš představil časový plán této vakcinace.

Od půlky ledna se dostane na seniory

Patnáctý leden. Jste-li senior starší 80 let, je pro vás tento den významný. Nyní jsou totiž očkováni zejména zdravotníci, pracovníci v sociálních službách a hospitalizovaní senioři. V půlce ledna však dojde i na širokou veřejnost. Od 15. ledna totiž budou moci žádat o vakcinaci, jak oznámil předseda vlády Babiš, senioři starší 80 let. Bude vytvořen internetový registrační systém, přes který se budou zájemci rezervovat. Stejně tak se však budou moci senioři obrátit s žádosti na svého praktického lékaře či na lince 1221.

První únor – již mohou žádat všichni

Od prvního únorového dne pak budou moci dobrovolně žádat o vakcinaci všichni lidé. Tedy bez ohledu na věk. Alespoň toto časové určení vyplývá z vyjádření vlády. Andrej Babiš totiž toto uvedl v televizním rozhovoru na stanici CNN Prima News.

Kdy se na vás dostane řada?

Samotný datum, od kdy můžete o vakcínu žádat, však ještě neurčuje, kdy dostanete ono očkování proti covid-19. Budete zařazeni do systému, který vám určí pořadí a datum, kdy budete očkovaní. O zařazení do pořadí bude rozhodovat zejména věk a zdravotní stav. Lze tedy obecně říci, že nejspíše se dostanou na řadu první starší lidé a zejména ti, kteří mají již nějaké zdravotní problémy. Až poté přijdou na řadu lidé mladší. I mezi nimi bude rozhodovat zdravotní stav. Stejně tak však může dostane například mladý člověk trpící kupříkladu cukrovkou přednost před plně zdravou osobou, která má přes šedesát let.  

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay.com

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

2 komentáře

 1. Zdenál Odpovědět

  Mladí lidé v podstatě vakcinu nepotřebují, neb jejich tělo si se SARSem dokáže poradit. U starších ale je velká nedůvěra k očkování. Mnozí, co byli na vojně ví, že stovky vojáků ČSLA byli podrobení zkušebným vakcinacím proti chemickým látkám i proti radioaktivnímu záření. Znal jsem vojáky, kteří dostali až 30 různých injekcí a pak byli sledováni např. u Semipalatinska nebo na jaderných střelnicích Karakumské pouště jak jejich těla reagují. Pravdou je, že se téměř nikdo nedožil 40ti let. Turecká vakcína proti čínskému svinstvu není ještě vyzkoušena a tak mnozí lidé budou nějakou dobu čekat jak to bude s člověkem cvičit. A té vakcíně Věry Adámkové, kterou dostal soudruh Babiš bych také moc nevěřil.

 2. Václav Odpovědět

  Dokáže mi, prosím, někdo vysvětlit následující informace, které byly uvedeny tento týden v pořadu ČTv Události, komentáře?:
  1/ Europoslankyně K. Konečná řekla, že česká vláda nahlásila loni v červnu (!) Evropské unii, že chce očkovat jen 30 % obyvatelstva. Seděl u toho v živém vysílání europoslanec za ANO p. Bžoch a ani necekl, nerozporoval to. Nyní všude slyším, že je nutné naočkovat asi 60 – 70 % obyvatelstva a že vakcíny nejsou, nebo chodí pomalu. Není to náhodou proto, že vláda A. Babiše loni v červnu předobjednala v EU málo vakcín???
  2/ Exministr Vojtěch v tomtéž pořadu o den později jen tak mimochodem prohlásil, že Strategii očkování připravil už loni počátkem září (!), ale po změně na postu ministra zdravotnictví s tímto materiálen dál nikdo nepracoval. Jak je to možné?
  Mám pocit, že zmatky, chaos, lži a nekompetence této vlády jsou nekonečné….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *