01_koruna

Vzácná bankovka 200 Kč se možná nachází i ve vaší peněžence

Najít nějakou vzácnou bankovku rozhodně není vůbec jednoduché a potřebujete k tomu velké štěstí. Přesto se to může stát. Určitě není od věci mít o takové bankovce alespoň ponětí. Typickým příkladem je i dvoustovka, při jejímž nalezení můžete hovořit o obřím štěstí, jelikož může mít mnohem vyšší hodnotu. Jakou? To vám prozradíme v tomto článku. Podíváme se také na specifické znaky této bankovky a řekněme něco o jejím vzniku.

Hodnota až 700 000 korun

A to určitě není málo. Notafilové tuto bankovku oceňují až touto astronomickou částkou. Záleží samozřejmě také na stupni zachovalosti dvoustovky a některých dalších aspektech. Tak jako tak se vyplatí nechat si bankovku s následujícími znaky nacenit. Budete zřejmě mile překvapeni.

Drahá 200

Bankovka 200 Kč, v červeném poli je u vzácné nápis Republique du Zaire: Zdroj obrázku cnb.cz

Jaké jsou znaky této unikátní bankovky?

Na speciální znaky této dvoustovky se můžete podívat přímo na obrázku. Jedná se o bankovku z roku 1993, na jejímž ochranném proužku je nápis Republique du Zaire. Vydáno jich bylo vcelku málo, většinu se podařilo odchytit. Přesto se v oběhu zřejmě ještě některé nacházejí, takže člověk může mít štěstí.

Prostě chyba, za niž se neplatí

Jak takováto drahá bankovka vlastně vznikla? Stalo se to v roce, kdy Česká republika potřebovala co nejvíce vlastních peněz. Stali jsme se samostatným státem stejně jako Slovensko a bez vlastních peněz se nebylo možné obejít. Ochranný proužek jsme nakupovali z Německa a do jedné zásilky k nám se mezi správné proužky zamíchaly takové, jež odkazu na onu africkou zemi. Tím pádem mohla vzniknout unikátní bankovka, již by si přál najít každý. Otázkou je, zdali ještě zůstala v oběhu. Je možné, že už nikoliv.

Standardní bankovka 200 korun: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

23 komentářů

 1. Jaroslav Pour Odpovědět

  Dobrý den. Jak má vypadat ta 200kč bankovka? na obrázku je něco zatrhnutého a v popisu je zase něco jiného. Děkuji za odpověď. Jelikož tu co máte na obrázku doma mám.

 2. Jan Holub Odpovědět

  Bankovka z roku 1993 je od roku 2007 neplatná a tudíž by v oběhu být neměla. Sběratel bankovek je notafil, numismatik sbírá mince.

   1. oldřich Odpovědět

    Ahoj rado. píšeš rok 1993 ale na bankovce je kroužek na roku 2018 . tak se asi rád bavíš. čau olda

   2. Petr Odpovědět

    Mám dvě 200Kč bankovky, jedna z r.2018 širší prožek s popisem 200Kč a druhá z r.1998 má úzký proužek s potiskem Kč 200 ale dvojka je vzhůru nohma a vypadá na první pohled jako 5 – pětka. Také letopočty vydání jsou umístěny odlišně. Je nanich ještě více rozdílů.

   3. Petr Odpovědět

    Numismatik sbírá peníze bez ohledu na jejich formu (byť většina numismatiků se opravdu specializuje pouze na mince), můžou to být mušličky nebo šátečky, prostě to, co se používalo k placeni. Notafil je numismatik specializovaný na bankovky. Je to spíš slovíčkaření, ale řada numismatiků se tváří jako že bankovky jsou mimo ně.
    Ale pokud je řeč o bankovce s proužkem zairu, tu v peněžence opravdu nikdo neobjeví. A ne jen proto, že je vzácná, ale hlavně proto, že už neplatí. Spíš teda někde v nějakém prádelníku. Bankovka s ročníkem 1993 už v oběhu neni a pokud ji náhodou dostanete (je zákeřná v tom, že narozdíl od stovky se nepozná, stovka má aspoň jinou „zelenější“ barvu, pětistovka je hnědší (prostě na pohled jiné odstíny), dvoustovka je úplně stejná, jen nemá ten symbol), tak vás čeká cesta do ČNB, kde za ní dostanete platné peníze (vyzkoušeno, vyměňoval jsem ji takto sousedovi, prý ji dostal, ale spíš myslím, že ji někde vyhrabal, měla normální proužek 200Kčs (symbol Kčs byl unikát série 1993, tím že se použil papír plánovaný na federální peníze) ne Zair, takže šla do kompostu).

 3. Mira Odpovědět

  Tyhle vzácné bankovky vlastně vůbec vzácné nejsou a jejich hodnota může být menší než hodnota jugoslávské bankovky 100000000 a dalších vyšších. Takže jen pár korun. Ten proužek tam dal někdo záměrně, takže je to podvod nikoli vzácná chyboražba. Je to v podstatě stejné jak s tou desetikorunou malé kč. 10Kč malé kč se totiž zase vyskytlo pouze u jednoho Pražského numismatika. Měl skoro všechny, co byly v oběhu. To samo o sobě je podezřelé a asi šlo opět o úmyslný podvod.

  1. Petr Odpovědět

   Máte zaručenou hodnotu 200 Kč, tolik za bankovku dostanete na pokladně ČNB (nikde jinde bohužel ne, pokud se vám ji nepodaří podstrčit nepozornému pokladníkovi v obchodě). Cokoliv navíc záleží na trhu. Bavíme se o tržní hodnotě. Numismatikové se smějou filatelistům, jak sbírají různé zmetky, ale mám pocit, že v numismatice je to ještě výraznější. Filatelisté mají alespoň ošetřené nadbytečné emise (známky vydávané jen pro sběratele, kterými nikdo nikdy nebude platit poštovné), numismatikové si klidně ochotně plní svá alba sběratelskými mincemi a už bylo i pár sběratelských bankovek. Jsou to oficiální emise, tedy vždy mají alespoň hodnotu na nich napsanou (obchody je přijímat nemusí, ale směnárny a banky by měly), ale vzhledem k tomu, že pořizovací cena je několikanásobná, nikdo normální s nima platit nebude. Tím podle mě ztrácí funkci platidla a je otázkou nakolik by takové emise měly být v zájmu sběratelů.

 4. honza Odpovědět

  hlavně nezapomeňte o takovém pokladu upozornit tv nova, nebýt koronaviru a přeplněných krematorií, mohla by to být i zpráva dne

 5. Hynek Odpovědět

  Šak jo když už nevíte o čem psát tak vytahneme něco co už v oběhu nikdy nenajdeme a uděláme z toho opět velkou senzaci….. tenhle článek napsal člověk který neví o tomhle tématu vůbec nic…..

 6. Petr Odpovědět

  Na 200 Kč z r. 2018 je proužek širší a potisk na něm je jedou správně a podruhé zhůru nohama. Na 200 kč z r. 1998 je v potisku na proužku všude dvojka vzhůru nohama. Je tam ještě několik rozdílů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *