Vzácná bankovka 200 Kč se možná nachází i ve vaší peněžence

01_koruna

Najít nějakou vzácnou bankovku rozhodně není vůbec jednoduché a potřebujete k tomu velké štěstí. Přesto se to může stát. Určitě není od věci mít o takové bankovce alespoň ponětí. Typickým příkladem je i dvoustovka, při jejímž nalezení můžete hovořit o obřím štěstí, jelikož může mít mnohem vyšší hodnotu. Jakou? To vám prozradíme v tomto článku. Podíváme se také na specifické znaky této bankovky a řekněme něco o jejím vzniku.

Hodnota až 700 000 korun

A to určitě není málo. Notafilové tuto bankovku oceňují až touto astronomickou částkou. Záleží samozřejmě také na stupni zachovalosti dvoustovky a některých dalších aspektech. Tak jako tak se vyplatí nechat si bankovku s následujícími znaky nacenit. Budete zřejmě mile překvapeni.

Drahá 200

Bankovka 200 Kč, v červeném poli je u vzácné nápis Republique du Zaire: Zdroj obrázku cnb.cz

Jaké jsou znaky této unikátní bankovky?

Na speciální znaky této dvoustovky se můžete podívat přímo na obrázku. Jedná se o bankovku z roku 1993, na jejímž ochranném proužku je nápis Republique du Zaire. Vydáno jich bylo vcelku málo, většinu se podařilo odchytit. Přesto se v oběhu zřejmě ještě některé nacházejí, takže člověk může mít štěstí.

Prostě chyba, za niž se neplatí

Jak takováto drahá bankovka vlastně vznikla? Stalo se to v roce, kdy Česká republika potřebovala co nejvíce vlastních peněz. Stali jsme se samostatným státem stejně jako Slovensko a bez vlastních peněz se nebylo možné obejít. Ochranný proužek jsme nakupovali z Německa a do jedné zásilky k nám se mezi správné proužky zamíchaly takové, jež odkazu na onu africkou zemi. Tím pádem mohla vzniknout unikátní bankovka, již by si přál najít každý. Otázkou je, zdali ještě zůstala v oběhu. Je možné, že už nikoliv.

Standardní bankovka 200 korun: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.