Rozpočet před rekonstrukcí kuchyně je nesmírně důležitý

Kuchyně

Zjistili jste, že dispozice vaší kuchyně je nevyhovující, takže se hodláte pustit do rekonstrukce. Jak zvládnout obnovu vaší kuchyně se ctí? Pomoci vám může i článek 5+5 věcí, na které se ptát před přestavbou kuchyně.

Plánování je základ

Stanovte si rozpočet. Tento bod je zcela klíčový. A pozor, rozhodně nezapomeňte na rezervu, pravděpodobně vás v průběhu celého procesu potkají nenadálé výdaje, které rozhodně nebudou v řádu pár set korun. Je dobré být na ně připraven.

Základní úvahou, která by vás měla provázet, je ta o dispozici. K ruce si vezměte metr a tužku, abyste si mohli nakreslit plánek. Logické uspořádání, praktičnost, dostatek úložného prostoru a návaznost jednotlivých zón by se pro vás měly stát naprostou prioritou.

Uvažujte tedy, kolik prostoru máte a zároveň chcete kuchyni věnovat, protože například při rekonstrukci panelákového jádra se dispozice bytu pravděpodobně změní. A myslete i na to, kterému účelu bude vlastně kuchyně sloužit, a to nejen dnes, ale i v budoucnu, až třeba přijdou děti nebo naopak odrostou a odejdou od rodičů.

Primárně se v ní bude vařit nebo se stane i jakousi společenskou zónou tím, že ji propojíte s obývacím pokojem? Nezapomeňte si vyčlenit ještě i prostor pro spíž na uskladnění potravin.

Nejdůležitější položka – kuchyňská linka

S velikostí souvisí samozřejmě i přímý návrh kuchyňské linky předznamenávající, zda se spokojíte s návrhy tuzemských obchodů nebo si necháte sestavit kuchyni na míru. To je otázka v první řadě financí, ale také času.

Pokud usoudíte, že si vyberete již hotové řešení, celá rekonstrukce se tím přirozeně znatelně zrychlí. Jinak počítejte s dodávkou své vysněné kuchyně v řádu několika týdnů. Nová kuchyňská linka bude mít, jak se uvádí, životnost zhruba maximálně 20 let.

Co musíte do nákladů započítat dál

Samotná kuchyňská linka přitom nemusí být to jediné, co zaplatíte. Zvažte, jestli budete nově realizovat i rozvody vody, plynu a elektřiny, což vám výrazně zvýší komfort fungování v této části bytu. A předem pamatujte také na vývod pro digestoř. V případě větší rekonstrukce, kdy budete chtít dodat nový vzhled celé kuchyni, můžete zvážit třeba instalaci cihlových obkladových pásků, aby některá ze stěn vypadala, jako že je postavena z pravých cihel.

Abyste měli přesnější představu o tom, na kolik vás nová kuchyně vyjde, určitě má smysl oslovit několik firem a nechat si vypracovat návrhy řešení i s příslušným rozpočtem a srovnávat jednotlivé nabídky. Zároveň byste neměli podcenit ani reference u každého realizátora.

Lze říct, že orientačně se i se spotřebiči budete pohybovat v průměrném rozmezí cca 150 000 Kč, konečná suma se však může vyšplhat i na půl milionu. Což opravdu není malá částka, mnoho lidí se ji nakonec proto rozhodne pokrýt spotřebitelským úvěrem.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.