Sjednejte si společný účet bez poplatků! Kde?

Litecoin

Někdy z mnoha důvodů musíte zřídit bankovní účet. Někdy vás dokonce okolnosti žádají o takzvaný společný účet, tedy o bankovní účet, který používá více lidí. Typicky domácnosti. Mnoho lidí řeší své domácí finance tím, že mají společné konto. Pojďme se podívat na přehled. Na kolik vás může takový účet vyjít?

Rozlišujte – disponent a spolumajitel

Společný účet lze řešit ve dvou variantách. Buď budou oba nebo více lidí vystupovat ve stejné roli, a tak budou mít i stejná práva. Budeme tedy hovořit o spolumajitelích. Další model nabízí pro jednoho postavení majitele účtu a pro ostatní jen titul disponenta. První variantu určitě najdete například u bank jako jsou mBank nebo UniCredit Bank. Ve většině případů ostatní banky nabízejí onu druhou zmíněnou variantu. Například ale taková Equa Bank neumožňuje ani jednu z variant. Pokud tedy chcete stejná práva (například v páru) pak se stanete oba spolumajiteli a vaše práva i povinnosti se dělí. Máte oba přístup ke všem náležitostem účtu.

Jeden majitel

Jinde než u mBank nebo UniCredit Bank se však musíte spokojit s druhou variantou, tedy že jeden z páru je majitel a druhý jen disponent. V první řadě je tedy na místě rozmyslet si, kdo z páru bude mít jaký titul. Určitě to berte z pragmatického hlediska a srovnejte, kdo bude mít větší možnost lépe spravovat účet, potažmo i třeba to, v jakém poměru zde budou finance toho či ono a tak dále. V zásadě je to však jedno a rozhodnete se jen vy. Disponentova práva jsou tedy omezená. Co všechno může? Primárně jde o to, co mu majitel dovolí. To se řeší při zakládání účtu. Pravomoci disponenta může pak majitel i v průběhu změnit. Obecně může disponent provádět obyčejné platby a přesuny na účet, vybírat a vkládat na účet. Dále i používat kartu k účtu a internetové bankovnictví. Co ale v žádném případě disponent nemůže je rušení bankovního účtu, provádění změn ve smlouvě, žádat o úvěr nebo jmenovat další disponenty.

Srovnání cen

Ve většině bank je běžný účet bez poplatků Některé banky se však liší v tom, zda je tato nabídka podmíněná nebo nikoli. Většinou mezi podmínky patří obrat nebo počet transakcí. Pojďme se tedy podívat na jednotlivé ceny. Začneme u AirBank – malý tarif, avšak služby bez poplatku. To Komerční banka nabízí takový účet také bez poplatku, avšak za karty se platí 390 Kč za rok. Poštovní spořitelna zas nabízí zdarma vedení běžného účtu při obratu více jak 10 000 za měsíc, jinak si účtuje necelých 70 Kč měsíčně.

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.