Řetězce začínají s výkupem plastových láhví a plechovek

PET

Zálohování plastových láhví a plechovek je široce diskutovaným tématem a krokem, po kterém ekologové volají již nějakou dobu. O tom, že k němu dříve či později skutečně dojde, nebylo a není velkých pochyb. Některé země jej již koneckonců v určitém pilotním režimu provozují. Nyní se zdá, že míří i k nám a první řetězce se hodlají do tohoto systému zapojit.

Zpětný odběr PET lahví a plechovek

Systém zpětného odběru plastového odpadu je v současné době v té či oné podobě zaveden již v celkem třinácti zemích Evropské unie. A ke třídění plastových lahví i plechovek se nyní přidaly současně i některé české obchodní řetězce. Nejde o úplně první vlaštovku v zálohování plastových nádob, například společnost Košík.cz byla již v loňském roce mezi těmi, kdo zpětně odebírali plastové nádoby. Týkalo se to především obalů od minerálních vod Mattoni.

Nyní se k nim s podobnou myšlenkou připojí i Kaufland a Lidl, kde od 23. února budou vykupovat PET láhve a plechovky. Fungovat to bude jen v některých vybraných prodejnách a stejně tak se prozatím nebudou vyplácet za „petky“ a plechovky žádné peníze, pouze slevové kupóny na nákup v daném obchodě.

plechovka

Foto: Pixabay

Co bude dál?

Je jasné, že se v současné době jedná pouze o první vlaštovku a teprve blízká budoucnost ukáže, jak rychle a jak masivně se výkup tohoto typu obalů prosadí. Jedním z cílů tohoto testovacího provozu je, aby vybudil i ostatní, aby se do sběru plechovek a PET lahví zapojili.

Stejně tak není prozatím zaveden žádný jednotný systém, který by napevno fungoval a počítalo se s ním i do budoucna. I v tomto ohledu by měl pilotní provoz zmíněných řetězců dát důležitou zpětnou vazbu a inspiraci do budoucna.

Zdroje informací: https://www.penize.cz/nakupy/440018-prvni-retezce-v-cesku-zacnou-vykupovat-pet-lahve-a-plechovky

https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/kaufland-a-lidl-podporuji-zavedeni-zalohoveho-systemu-pro-pet-lahve-a-plechovky/2315744

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.