Rakousko

Rakousko se jako první v Evropě odhodlalo k zavedení povinného očkování na covid

Evropa v současné době zažívá nástup čtvrté epidemické vlny v intenzitě, kterou již mnozí neočekávali. Hořké zadostiučinění mohou cítit odborníci, kteří přesně před tím varovali a upozorňovali, že proočkovanost obyvatel není ve většině evropských zemích dostatečně vysoká na to, aby se další vlna neprojevila ve výrazně zvýšeném tlaku na zdravotnictví a nepůsobila mezi rizikovými skupinami velké oběti. Země proto postupně sahají k více či méně intenzivním způsobům tlaku na neočkované. Rakouská vláda v sobě ale jako první v Evropě našla odvahu k tomu přidat covid-19 k těm očkováním, která jsou povinná.

Rakousko na chvostu západní Evropy

Rakousko má ze zemí západní Evropy s 66 procenty jednu z nejnižších proočkovaností (i tak je to však stále o něco více než v České republice) a tomu odpovídá i intenzita, se kterou na něj nová pandemická vlna udeřila. Stoupá počet nakažených, hospitalizovaných a bohužel i mrtvých.

Uzávěra pro neočkované se ukázala jako nedostatečná a od pondělí 22. listopadu proto zavádí Rakousko opět celostátní lockdown. Ten bude trvat minimálně 10 a maximálně 20 dní. V praxi se bude – jako obvykle – jednat o uzavření škol, restaurací a klubů či zrušení plánovaných hromadných akcí. Lockdown nebude rozlišovat mezi očkovanými a neočkovanými.

Po celostátním lockdownu silně volali hejtmani Horního Rakouska a Salcburska s tím, že pokud nebude lockdown vyhlášen celostátně, vyhlásí jej ve svých spolkových zemích sami.

Vakcína

Foto: Pixabay

Povinné očkování

Záškrt, tetanus, černý kašel, dětská obrna, virová hepatitida… to jsou některá z dosud povinných očkování u nás a řadě jiných států Evropy. V Rakousku k nim od 1. února přibude očkování na covid-19. Kancléř Alexander Schallenberg se k tomuto kroku rozhodl i přes politická rizika, která to pro něj nese. Jak ale sám naznačil: je na čase podívat se pravdě do očí a přiznat si, že očkování je jediným způsobem, jak zabránit dalším vlnám takto velkého rozsahu a s takto vážnými následky. Lze očekávat, že dříve či později přistoupí k tomuto kroku i další státy.

Zdroj informací: https://www.e15.cz/zahranicni/rakousko-zavede-plosnou-uzaveru-od-unora-naridi-ockovani-1385537

Foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *