Rakousko bude mírnit dopady inflace rozdáváním peněz

Rakousko

Se současnou ekonomickou situací se každá země vyrovnává po svém. Vlády některých z nich dospěli k závěru, že je vhodná doba na tzv. „helicopter money“, tj. plošné rozdávání peněz. Do jisté míry se to týká i České republiky (Sněmovna schválila jednorázový příspěvek 5000 Kč na dítě v úterý 14. června), je to ale Rakousko, které volí cestu příspěvku, který je opravdu dokonale plošný. Na co se mohou Rakušané těšit?

Strašák zdražování

Rakouská vláda, která se na základě zdražování a stále rostoucí inflace rozhodla pomoci opravdu všem obyvatelům, investuje tedy nemalé peníze na pomoc nejenom těm ekonomicky slabším. Finanční injekce proti drahotě bude zahrnovat příspěvek jak pro dospělé, tak pro děti a seniory, i další specifické bonusy.

peníze

Foto: Pixabay

Výše rakouského příspěvku

Jednorázový příspěvek pro dospělé bude v Rakousku činit 500 euro, dále pak bude vyplácena o polovinu menší částka pro děti, tedy 250 Euro. Další ohled se bude brát i na nezaměstnané a ty, kteří mají obecně nízké příjmy. Právě tato skupina lidí dostane ještě 300 euro navíc.

Kromě lidí se vláda snaží najít i řešení pro firmy a podniky, které se potýkají s vysokými výdaji za elektřinu a další energie. Ve snaze jim pomoc budou pravděpodobně zavedeny určité kompenzace a úlevy. Celkové náklady na pomoc tedy půjdou v přepočtu přes 148 miliard korun.

Meziroční inflace stoupla v Rakousku během května na 8,1 procenta. Oproti minulému měsíci dubnu, kdy se držela ještě na 7,1 procenta, je to tedy opět více. Zdražování tedy nabírá tempo, které se zatím stále jen zvyšuje. Rakouská vláda se proto snaží postarat nejen o rodiny s dětmi a přijít na pomoc všem, kteří to potřebují, ale obecně zabránit výraznému snížení spotřeby, které by mělo další negativní dopady.

Zdroje informací: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/rakousko-pomoc-euro-inflace-zdrazovani.A220614_103646_eko-zahranicni_ven

 https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-rakousko-zasahne-proti-inflaci-rozda-podpory-za-150-miliard-korun-205961

 Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.