Prodej Budvaru: Podle statistik logická věc

Pivo

Mnohá média včera přišla s tím, že se předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová vyslovila v tom smyslu, že by se měl prodat státní podnik Budvar. V politickém spektru to vyvolalo velkou řadu emocí. Slyšet se nechal zejména předseda SPD Okamura, který hovořil o tom, že výdělečný podnik by se logicky prodávat neměl. My se podíváme na malé srovnání se skupinou Plzeňského Prazdroje. Konkrétně se zaměříme na čísla z roku 2019, který ještě nebyl ovlivněn covidem-19.

Přehledné srovnání tržeb

Celkové tržby v roce 2019 činily v Plzni 14,8 miliard korun, zatímco v Budějovicích 5,4 miliard. Docela solidní, co si budeme povídat. A zisk? U Plzně šlo o 4,7 miliardy po zdanění. Daň činila miliardu korun. Budvar se mohl pochlubit ziskem 278 milionů korun po zdanění, daň činila 85 milionů. Tady se zdá být všechno v pořádku.

Kolik hektolitrů piva pivovary uvařily?

V plzeňské skupině se uvařilo celkem 8,979 milionů hektolitrů piva. V Budvaru 1,679 hl. U tržeb je rozdíl relativně minimální. U Plzně jde o 1,89 mld. Kč na milion hektolitrů piva. U Budvaru šlo o 1,66 mld. Kč. Plzeňský prazdroj je ovšem přece jenom při prodeji o něco dražší.

Tržby na zaměstnance jako zajímavý ukazatel

Když odhadneme, že v Budvaru pracovalo nějakých 600 lidí. Oficiální zdroje hovořily o nějakých 653 lidech v roce 2015. V Plzni pracovalo 1964 lidí. Tržby v Plzni na jednoho zaměstnance činily 8,67 milionů korun, zatímco u Budvaru 4,6 milionu. Na jednoho zaměstnance se v Plzni uvaří 4571 hl piva, V Budějovicích 2798 hl. A jaká jsou aktiva (ROA)? V Plzni 32 %, v Budvaru 5 %.

Tak jako tak Budvar vydělává, nicméně do státního rozpočtu přispěl naposledy v roce 2018. Dal státu půl miliardy korun. V roce 2017 nic a v dalších letech také. Prodejní cena Budvaru se odhaduje na 40 až 60 miliard korun. Ať už máte na pivo z Budějovic jakýkoli názor (Já dám přednost takřka všem ostatním.), činnost podniku by se měla zrevidovat. Případný prodej by zřejmě představoval efektivní řešení.      

Zdroje info:

https://www.prazdroj.cz

https://www.budejovickybudvar.cz

https://www.kurzy.cz/zpravy/657079-stat-by-mohl-prodat-budvar-za-50-miliard-korun-pokryl-by-tak-sve-prijmy-z-jeho-zisku-na-stoleti/

https://twitter.com/rostman

https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/pekarova-adamova-chce-prodat-budvar-40400090

 Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.