Jak vzniká design mincí? Námětem mohou být filmy, události i osobnosti

Národní legenda jako motiv stříbrné mince

Sbírání mincí se stává v Česku čím dál oblíbenějším. Největšímu zájmu se těší modely, které jsou něčím výjimečné – ať už zpracováním či limitovaným počtem kusů. Klíčovou roli sehrává také motiv, který je důležitým ukazatelem jejich hodnoty. Víte, kde se umělci při designování mincí inspirují?

Každý rok přichází na svět desítky nových modelů zlatých a stříbrných mincí. Předtím, než se vyrazí, projdou rukou několika umělců, kteří načrtnou jejich design a dolaďují jejich vzhled do posledního detailu. Na začátku všeho ale stojí nápad. Nápad, jak vytvořit minci, která bude vybočovat.

„Umělci čerpají inspiraci převážně z přírody, historie i ze zábavního průmyslu,“ říká Milan Rázga, investiční expert ze společnosti Zlaťáky.

· Zvířata

Umělci vždy nacházeli inspiraci v přírodě. Nemuselo se jednat pouze o stromy a květiny, ale také o zvířata. Ta se na mincích objevovala už od začátku prastarých civilizací. Všimnout si toho můžete v období antiky, kdy ztotožňovala určité ctnosti. Ve starověkém Římě například dominoval motiv koně, který představoval sílu, krásu, věrnost či rychlost. Ve starověkém Řecku si popularitu zase vydobyl silný býk, vševidoucí orel nebo moudrá sova. Tradice zvířecích motivů přetrvala i do současnosti a téměř každá světová mincovna razí mince, jež symbolizují národní hodnoty.

· Astrologie

Zvířata hrají klíčovou roli ještě v další oblasti, a tou je astrologie. Jsou totiž hlavními postavami starobylého lunárního kalendáře, jenž dodnes používají lidé v Číně, Tchaj-wanu, Japonsku, Vietnamu či Koreji. Jedná se o 12 zvířecích znamení, která charakterizují přednosti a slabosti svých nositelů. Obliba čínského horoskopu se projevila i v oblasti numismatiky a ražbě speciálních mincí. Řeč je o zlatých či stříbrných mincích lunární série II, které sběratelé i investoři dodnes hojně vyhledávají.

· Historie

Atraktivním zdrojem inspirace jsou rovněž slavní panovníci z naší historie. Velký zájem vzbuzují staré římské mince, které ilustrují známé vládce, jako byl například císař Augustus alias Caesar. Pozornost si zaslouží taktéž dukát Františka Josefa I., jenž se zapsal na seznam nejpopulárnějších mincí současné doby. Historické modely nezobrazují pouze podobizny vládců, ale také střípky z jejich života (kupříkladu erb, rok narození…). Díky těmto unikátním kombinacím přitahují mince pozornost sběratelů ze všech koutů světa.

· Filmy

I filmy se mohou stát motivem pro ražbu nových mincí. Příkladem je dlouho očekávaná premiéra nového Jamese Bonda, která rozpoutala filmové šílenství po celém světě. Agentovi tajné britské služby byla věnována stříbrná mince, kterou na jedné straně zdobí ikonické logo Bond 007 a na druhé straně podobizna královny Alžběty II. Jedná se o limitovanou edici o 30 000 mincích, za kterou stojí australská mincovna Perth Mint. Ta se řadí mezi nejprestižnější emitenty na trhu.

· Speciální události

Na závěr je připravená i jedna menší kuriozita, a to mince s motivem koronaviru. Celosvětová pandemie převrátila každodenní život vzhůru nohama a svůj vliv zanechala také v oblasti numismatiky. Bleskově na krizi zareagovala společnost v Itálii, která nechala vyrazit mince s námětem koronaviru hned ve dvou různých vyhotoveních. Obě z nich nesou obrázek chrámu pekingského Zakázaného města. První pak ukazuje motiv viru, druhá pistol a mikroskop. I taková perlička vzbudila v investorech nemalý zájem, a to právě na základě unikátního designu.

Vzácnost mince se odvíjí od jejího motivu

Sběratelské zlaté mince můžete zakoupit jak v kamenných prodejnách, tak ve specializovaných e-shopech jako například Zlaťáky. Nejčastěji vyhledávané modely jsou samozřejmě ty, které jsou něčím výjimečné – ať už ražbou, zpracováním či limitovaným počtem kusů. Jednu z největších rolí ovšem stále sehrává motiv.

„Největší zájem mají zákazníci o zlatou minci Year of the Tiger neboli rok Tygra. Jedná se o investiční minci, která je věnována dvanáctiletému cyklu čínského lunárního kalendáře. Mince je ražena v mimořádné kvalitě a v limitovaných nákladech. I díky tomu je mezi investory a sběrateli velmi oblíbená,“ vysvětluje Milan Rázga.

Náhledové foto: Zlataky.cz

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.