Platba

Průměrná mzda v ČR: Srovnání s ostatními zeměmi

Termín průměrná mzda je u mnohých z nás brán velmi orientačně. V každém odvětví se totiž nacházejí lidé, kteří vydělávají hodně velké peníze a naopak takoví, jejichž mzda je minimální. Důležitá je také kupní síla a samotný vývoj platů. Přesto může samotná průměrná mzda alespoň o něčem vypovídat a srovnat ji lze v různých zemích. Obecně platí, že ve východní Evropě rostou průměrné mzdy nejrychleji. I v České republice je tomu stejně. Jen pro orientaci, v roce 2014 jsme byli na 35 % evropského průměru, v loňském roce šlo už o 43 % celkového průměru Evropské unie.

Němci jsou někde jinde

Začít můžeme průměrnou mzdou v Německu. Srovnání s tímto západním sousedem pro nás zrovna dvakrát lichotivé není. Zaměstnanci si v Německu přijdou v přepočtu na nějakých 96 000 korun měsíčně, což je trojnásobek průměrné mzdy u nás. Minimální hodinovou mzdu tady garantuje stát a je opět trojnásobně vyšší než u nás. A kdo si Německu vydělává nejvíce? Především lékaři, zubní lékaři, inženýři v průmyslu a právníci.

Slovensko si polepšilo, ale…

Zvyšovat průměrnou mzdu se daří i některým dalším státům. Nárůst určitě zaznamenalo také Slovensko. V minulém roce si oproti roku 2018 polepšilo o solidních 6,2 %. Jen pro představu, průměrná mzda občana Slovenska v loňském roce činila 1 101 eur, tedy v přepočtu 27 710 korun. Český zaměstnanec si vydělá zhruba o 6415 korun více.

Jinde jsou i ve Spojených státech amerických

Ve Spojených státech amerických se průměrná mzda neuvádí, nicméně počítat lze s mediánem. Ten byl v roce 2019 na v přepočtu 95 000 korunách. Částka nápadně připomíná mzdu v Německu, která je zhruba trojnásobně vyšší než u nás.

Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

22 komentářů

  1. Franc Odpovědět

   Možná jsou to ekonomické bludy,ale já osobně nepochopím,jak je možné že ve státě,který zničil,celou evropu se mají nejméně 3x lépe než my.

  1. míra Odpovědět

   A nevíš náhodou, jak k tomu došlo? Ještě v roce 1948 jsme byli desátou nejvyspělejší zemí světa! Naproti tomu, jsme v roce 1989byli na úrovni Alžírska a Nepálu! Kde udělali ti zlatí komunisti asi chybu?!!!!!

   1. Pravda Odpovědět

    Prosim tě přestaň blábolit tenhle nesmysl co tu stále dokola 30 let blábalí někteří pilitici a troubové tvého kalibru, podle fundovaných ekonomů jsme byli na 27 místě
    a tak tou bylo a je! Je ti to jasný!

  2. Zdeněk Hejduk Odpovědět

   Hlavně , že před rokem 1989 jsme byli oproti Západu boháči. Proto se k nám ze Západu hrnuli tisíce lidí a museli jsme proto zadrátovat hranice.

 1. nedamse Odpovědět

  Takové porovnavání peněz je dětinské je třeba vycházet z životních potřeb v jednotlivých statech,stači si pustit z youtube čech kteři popisuji život v USA a výdělky třeba za 4000 dolaru prodva dospělé a jedno dítě jste v USA chudák v česku by novináři jásali -88tisíc korun to jsou peníze.

  1. Edy Odpovědět

   Však ona kupní síla ve srovnání s Německem stále stojí za houby… služby mají možná dražší ale třeba potraviny a elektronika stojí stejně, auta také, voda a elektřina vesměs také. Nájmy a ceny nemovitostí se u nás také přibližují těm Německým.
   V nominální mzdě jsme na třetině Německé, v reálné mzdě vzhledem ke spotřebnímu koši… možná tak na 40-50% což je stále absurdní.

 2. chrapun Odpovědět

  To ale není jen Česká republika. Všechny postkomunistické země jako Maďarsko, Bulharsko, Polsko atd. jsou na tom ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi prachbídně.

 3. Jiří Odpovědět

  Nevím? Výkup eura cca 27 kč. Slováci 1101 eur. Podle redaktora cca 27 700. Podle kurzu 31 400 kč. Což je někde mezi medianem a průměrnou mzdou. Nebo chápu špatně?

 4. pelpi Odpovědět

  Daleko zajímavější je srovnání hodinové mzdy. Tam je rozdíl ještě daleko větší. mají totiž kratší pracovní dobu.

 5. Pijáček K. Odpovědět

  Částka nápadně připomíná mzdu v Německu,….. sám autor plete průměrnou mzdu v článku s mediánem v USA. Průměrná mzda může být o cca 25% vyšší než medián, takže v USA by byla 119 tisíc Kč v přepočtu.

 6. Karl Odpovědět

  Autor zjevně není ekonom a trochu „kolí“. Průměrná mzda objektivně nevypovídá o ničem – v ČR ji nemají 2/3 pracovníků ! Je třeba srovnat kupní sílu, reálné příjmy a tzv. spotřební koš. Tam najdeme veliké rozdíly mezi námi a obecně „vyspělým Západem“ ! A kdo tvrdí, že jsme na tom s životní úrovní už podobně, lže ! A nabídnu triviální řešení, hned zjistíme pravdu: zvedněme ceny na průměr „starých zemí“ EU a současně i příjmy (pozor, nejen mzdy, ale i důchody atd. !). Potom budeme mít cca STEJNOU životní úroveň (ad příjmy) – a můžeme si ověřit, jako to je reálně. Jenže tohle udělat prý NELZE !? A naše elity nás tím krmí už 30 let (prý zaostalost technologií, malá produktivita práce, nízká konkurenceschopnost – a jiné kecy). Výsledek: i po 31 letech od tzv. sametové revoluce (1989) je většina z nás po příjezdu na Západ STÁLE za šupáky (pardon), jako za doby socialismu. Počítáme, přepočítáváme, šetříme. To je pořád ta česká realita, vážení …

 7. Petr Odpovědět

  ČR je rozkradená země a tak tu nikdy dobře nebude.Komunisti kradli jako straky a po převlečení kabátů po revoluci v 1989 kradou ještě mnohonásobně víc!

 8. Antiněmec Odpovědět

  Hned jak nám Německo vnutí své mzdy, můžeme začít vyjednávat i o ostatních problémech. Do té doby NE!

 9. Peter Odpovědět

  No odbornik vubec nejste a ani nahodou.Uplny blabol, bohuzel byste za to mel byt potrestan jelikoz tim nespravne manipulujete s nazorem siroke verejnosti. Ziju dlouhodobe v Anglii a pokud tady mas cistyho 1600 -1800 liber jako ja ( asi 45-50000kc ) tak s tim rodinu neuzivis ( a to se nebavim o Londyne tam je vse daleko drazsi ).A ani ti extra moc nezbyde.A to zdaleka nemam nejnizsi mzdu.
  Vubec nechapu jak si muzete dovolit zverejnit takovouhle lez a silne neodborny clanek.Kazdy mirne vzdelany clovek to hned vidi.
  Votres…..

 10. vera Odpovědět

  Autor vzal údaje ze Státního statistického úřadu? Bylo by potřeba vysvětlit, které příjmy se do statistického údaje „průměrná mzda“ započítávají. Podle Zákoníku práce je mzda odměnou za práci v podnikatelské sféře a ve státní sféře jde o plat. Takže uvádíte průměrnou mzdu, tedy průměrný výdělek zaměstnanců v podnikatelské sféře? A který výdělek uvádíte? Hrubý nebo čistý? Anebo částku k výplatě? Vaše informace jsou nepřesné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *