Prudký růst ceny paliv? Podle známého ekonoma je reálný

benzín

Každý z nás si určitě pamatuje situaci, kdy vypukla válka na Ukrajině a ceny pohonných hmot šly rapidně nahoru. Člověk se nepřestával u benzinových pump divit. Nyní se ceny paliv stabilizovaly a jsou o něco výše než před válkou. Přesto nyní čerstvá analýza německé Commerzbank nepřináší příliš dobré zprávy. Podle čtvrté největší komerční banky v Německu to vypadá na zvyšování cen pohonných hmot, které by nemuselo být zrovna minimální. Důvodem je fakt, že 5. února vstoupilo v platnost embargo na ruskou ropu. Cenový tlak by se měl s menším zpožděním projevit na už tak napjatém evropském trhu s pohonnými hmotami.

Jasná výše stropu

Mnohé ropné produkty se do Evropy stále dovážely z Ruska, a tak bylo nutné orientovat se jinam. Země G7 se zavázaly k zastropování cen ropy. Ta byla určitou dobu nejasná, nicméně nyní víme, že v případě surové ropy jde o 45 USD za barel a v případě ropných produktů je strop nastaven na 100 USD za barel. Zastropování platí od 5. února 2023.

Dovoz nafty snížen na polovinu

Doposud evropské země stihly snížit dovoz nafty z Ruska na polovinu. V době vypuknutí konfliktu se jednalo o zhruba 50 % dovozu, nyní se číslo zastavilo na 27 %. V minulých týdnech se Evropa snažila velmi intenzivně dieselovými palivy předzásobit. Cenový šok by tak měl být do značné míry snížen.

Větší růst cen paliv může přijít

Tedy podle vyjádření ekonoma Lukáše Kovandy pro magazín Finmag. Nyní v u nás zdražuje hlavně benzin, cena se pohybuje okolo 37,50 korun, nafta je o něco málo dražší. Přesto je třeba říct, že i její cena stoupá. Jak se nakonec ceny vyvinou, uvidíme. Dobrou zprávou nyní je fakt, že růst cen po 5. únoru není nijak raketový. Následující dny jasně ukážou, jak se ceny paliv na našich čerpacích stanicích budou vyvíjet.

Zdroje info: https://www.consilium.europa.eu/cs/press/press-releases/2023/02/04/eu-agrees-on-level-of-price-caps-for-russian-petroleum-products/ , https://finmag.penize.cz/penize/439732-pripravte-si-penezenky-zakaz-ruske-ropy-se-blizi-hrozi-rapidni-rust-cen-paliv, https://www.commerzbank.de/de/hauptnavigation/presse/pressemitteilungen/archiv1/2014_1/2_quartal/presse_archiv_detail_14_02_43018.html

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.