Ukončí nový systém nehody na železničních přejezdech?

přejezd

Jízda přes železniční přejezd ve chvíli, kdy je již spuštěna výstražná signalizace, patří k nejzávažnějším dopravním přestupkům. Na konci je velmi často obrovská materiální škoda, a především mrtví a zranění. V celé České republice by měl být proto postupně zaveden systém, který bude postihovat každou jízdu přes koleje ve chvíli, kdy se blíží vlak.

Automatický hlídač

Základním prvkem zmíněného systému je kamerový systém, který umí rozpoznat každé porušení předpisů a vjezd na přejezd ve chvíli kdy je to již zakázáno. Pokud se něco takového stane, systém hříšníka vyfotí a postih jej nemine.

Zmíněný systém bude nasazen poprvé na přejezdu ve Frýdku Místku, velmi brzy by se však měl rozšířit na přejezdy po celé České republice. Jako první jím budou vybavovány rizikové přejezdy. Systém vzniká ve spolupráci policie, Správy železnic a zástupců krajů a obcí.

vlak

Foto: Pixabay

Pokuty za nedovolený přejezd kolejí

Řidičům, které systém odhalí, bude strženo hned sedm bodů z jejich bodového konta řidiče. K tomu musí navíc počítat s peněžitou pokutou ve výši 5000 Kč a zákazem řízení až na šest měsíců. Peníze z pokut za tento přestupek by měly putovat do pokladen obcí, na jejichž území je daný přejezd umístěn.

Všechny strany si od popsaného systému slibují především významné snížení počtu nehod na přejezdech, které každý rok stojí život řady lidí (v loňském roce jich bylo 37) a desítky dalších si z nich odnášejí zranění.

Zdroje informací: https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/pokuta-za-kazdou-jizdu-na-cervenou-pres-koleje-v-cesku-je-pr/r~59960238a20311eda873ac1f6b220ee8/

https://fm.denik.cz/nehody/kamery-na-zeleznicnich-prejezdech.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.