Proč nyní cena zlata neroste tak, jak se čekalo

01_zlato

Je zde vysoká inflace, nestabilita na některých trzích a válka v Evropě. To vše jsou faktory, které bývají v učebnicích jasnými příklady situací, kdy cena zlata roste. Nyní se však tento růst nekoná. Jak je to možné?

Covid, inflace ani válka nezpůsobili růst

Na jaře 2020 začala celosvětová pandemie onemocnění covid-19, následně se po celém světě začala zvyšovat inflace. V únoru 2022 pak přišla ruská agrese, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Žádná z těchto okolností však neznamená pro zlato růst jeho hodnoty na trzích. Právě takové globální faktory, které jsou často spojovány s ekonomickými recesemi a nedůvěřivost v ostatní trhy v ekonomice, bývají často spojované s očekáváním růstu cen zlata, jako jakési investiční komodity v dobách nejistoty.

Současná cena jako před pandemií

Celou dobu tomu tak však nebylo. V prvních měsících pandemie covidu to naopak vypadalo, že zlato dostojí svým vlastnostem a bude růst v době nejistoty. Před pandemií se prodávalo za asi 1600 dolarů za unci, následně v březnu začalo růst až na hodnoty ze srpna 2020, kdy se prodávalo za 2075 dolarů. To byl však pro zlato až do této doby vrchol. Následně spadla cena na asi 1770 dolarů (listopad 2020) a nyní se zlato prodává za opět něco přes 1700 dolarů.

Proč tomu tak je?

Do jistí míry jde o ekonomickou záhadu. Můžeme se spokojit například s tím, že posiluje dolar, který se poprvé vyrovnal vůči euru. Dále může být důvodem, že o zlato není zájem, jaký by v obdobných situacích mohl být. Jde i malý trh, je zde nízká míra tržní kapitalizace a jde o mělkou komoditu, tedy komoditu, který je lehce manipulovatelná. Poslední příčinou vývoje může být fakt, že samotná těžba tohoto nerostu je nepříznivá pro životní prostředí, a někteří velcí investoři se z tohoto důvodu zdráhají do zlata investovat. Určitě nejsilnějším faktorem je však již zmíněné posilování dolaru, čemuž pomáhá zejména jestřábí monetární politika amerického FEDu.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/pravidla-o-rustu-ceny-zlata-prestala-fungovat-proc-uz-jeho-cena-neroste/, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-byznys-komodity-dluhopisy-valka-a-inflace-vyvolaly-zlatou-horecku-poptavka-po-zlatu-stoupla-o-tretinu-201535, https://www.investujeme.cz/clanky/uz-ani-to-zlato-neni-co-byvalo/

Náhledové foto – Pixabay

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.