Jsme z nejhoršího venku? Obilí by mohl být ve světě dostatek

obilí

Dobrých zpráv je v poslední době jako pověstného šafránu. Přesto se nyní jedna objevila a dovoluje nám oddat se mírnému optimismu. Jedním z největších problémů současného světa je nedostatek obilí na světovém trhu v důsledku ruské agrese proti Ukrajině a s tím související rostoucí ceny potravin. Obavy z globálního nedostatku potravin nyní trochu zmírnily zprávy o sklizni v ostatních částech světa.

obilí

Foto: Pixabay

Ceny obilí klesají

Ceny obilí výrazně v posledních dnech klesly díky bohaté úrodě v některých státech. Např. dlouhé lány zlatavého bohatství ve Francii již neuvidíte, neboť tam mají již dávno sklizeno a obilí poputuje brzy k vývozu a k prodeji. Francie zaujímá ve světě šesté místo ve vývozu obilí a díky dobré úrodě do jisté míry nahrazuje Ukrajinu, která je jedním z nejvýznamnějších vývozců obilí, avšak v dnešní době čelí ruské invazi.

I v dalších částech světa se dařilo

S pěstováním obilí však nezahálely ani Spojené Státy a Austrálie, která patří se svým množstvím obilí na světové třetí místo. Dostatečné srážky a ideální teploty dopřály růstu zasetých zrn a možnosti vzejít ve zlatavé bohatství klasů. Nyní už se tedy o velkém nedostatku obilí snad nedá mluvit.

V pondělí navíc vyplula první loď s obilím z Ukrajiny po delší době. Ceny obilí na světových trzích budou ale nadále závislé na situaci na Ukrajině, především pak na dodržování dohod z Istanbulu ze strany Ruska. Je však třeba říct, že situace je stále napjatá a kdykoliv se může opět zhoršit.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/obili-pristavy-francie-australie-rusko-ukrajina-valka_2207312022_afo

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rusko-ukrajinska-dohoda-zlevnila-obili-cena-ale-muze-kdykoli-zase-vystrelit-210549

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.