kolo

Proč je dobré mít sjednané úrazové pojištění dětí

Velké prázdniny s sebou přinášejí zasloužené volno a odpočinek, které i děti potřebují. Málokteré ale vydrží jen tak nečinně sedět. Klid od školních povinností si chtějí náležitě vychutnat. Bohužel ruku v ruce s tímto jde také zvýšený počet dětských úrazů během letního období.

Sportem ke zdraví, nebo také k úrazu

Léto bývá už tradičně spojené s častější úrazovostí dětí a mládeže. Je to dáno hlavně tím, že více sportují, dovádějí ve vodě, jezdí na kole nebo skáčou na trampolíně. Nejvíce úrazové ambulance ošetří rozbité hlavy a zlomené končetiny. Ovšem nejsou výjimkou i těžší zranění. Předškoláci nejčastěji mívají tržné rány na hlavě, otřesy mozku a zlomeniny končetin po pádech. Školní děti do 15 let si způsobují úrazy pádem z kola, jízdou na in-line bruslích nebo skateboardu.

Podle serveru Lidovky.cz k poměrně nebezpečným hračkám patří i venkovní trampolíny, které se jako houby po dešti rozmnožily na českých zahradách u rodinných domů. Stačí chvilka nepozornosti a na problémy je zadělané. Dochází na nich ke zlomeninám předloktí, pažních a stehenních kostí, otřesům mozku, vymknutí a není nouze ani o poranění páteře. Zvláště nebezpečné je skákání více dětí zároveň, případně i to, chybí-li ochranná síť.

Statistiky říkají, že s poraněním míchy po úrazu se v roce 2019 léčilo na spinálních rehabilitačních jednotkách 131 osob. Narostl zejména počet úrazů při sportu.

Popáleniny i otravy alkoholem

Při grilování dochází také ke zranění dětí. Málokdy se ale jedná o těžší případy. Většinou svou neopatrnost dítě odnese jen lehčím popálením, které ani nevyžaduje lékařské ošetření. Horší je to ale s dětmi a teenagery, jež se o prázdninách často nudí, a aby nějak zabili čas, popíjejí alkohol. Otrava alkoholem zaměstnává záchranáře čím dál častěji. Děti do 15 let jsou na alkohol velmi citlivé, protože jejich játra nejsou schopná odbourávat alkohol v takové míře jako u dospělých.

Toxická a smrtelná dávka alkoholu kolísá a závisí na věku, stavu výživy i naplnění žaludku. Nebezpečné jsou zejména sázky o vypití alkoholu na ex – například půl litru rumu apod. Od 3 až 4 promile alkoholu v krvi hovoříme o vážné otravě. Člověk je v bezprostředním ohrožení života.

Pozor při jízdě na kole nebo koupání

Oblíbená rodinná aktivita je jízda na kole. Výběr délky a náročnosti trati by měl být přizpůsoben věku dítěte. Samozřejmostí je mít kolo v bezvadném technickém stavu a být dostatečně viditelný.

Od 10 let může dítě dokonce jezdit na kole bez doprovodu. Vždy je třeba pohlídat, aby vyráželo s helmou na hlavě. Jednak to přikazuje zákon, jednak helma chrání lebku před úrazem. Poraněním hlavy totiž končí velké množství letních aktivit.

Pozor je třeba si dávat také na zahradní bazény a koupání na koupalištích a venkovních vodních plochách. Zde bohužel platí, že stačí na chvíli spustit malé díte z pozornosti, aby následky toho byly fatální. Každým rokem se záchranáři zabývají záchranou tonoucích.

Co se oplatí připojistit v úrazové pojistce dětí?

U dětí je úrazovost vyšší než u dospělých, i proto se oplatí dětská úrazová pojistka. Nejdůležitější je mít pojištěné trvalé následky s progresivním plněním a denní odškodné. Je-li dítě aktivním „profi“ sportovce, pak rodiče úrazová pojistka pro něho vyjde dráž. Pojišťovny obvykle doporučují po dosažení věku 15 let sjednat standardní úrazové pojištění pro dospělé, které kryje i rizikové sportovní aktivity. Běžná dětská úrazová pojistka kryje jen rekreační sport, tudíž aktivního registrovaného sportovce je nutné připojistit.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Orientace v oblasti financí je velmi důležitá. Pokusím se vám prozradit mnohé zajímavosti.

1 komentář

  1. Jan Odpovědět

    Jedinej důvod pro pojištění dětí jsou peníze pro pojišťováka !
    Pojišťovat se má snad ten kdo živí rodinu, platí hypotéku, kupuje jídlo – když to nemá jinak zajištěné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *