Tipy, jak se nestát oběťmi kyberzločinců

E-Shopy

Internet je skvělé místo, kde můžete najít zajímavé informace či jinak efektivně spravovat své záležitosti, jako je bankovnictví či nákupy. Na tomto místě však figurují i kyberzločinci, kteří vás mohou připravit o peníze či citlivé údaje. Jak se před nimi chránit?

Osobní údaje zbytečně nesdílejte

Tak jako byste nikdy jen tak cizím lidem neřekli rodné číslo či jiné osobní informace, tak byste neměli takto činit ani na internetu. Někde samozřejmě musíte sdělit ten či onen citlivý údaj. Vždy když jej však někam uvádíte, buďte opatrní a určitě se zaměřte na to, komu takové údaje sdělujete, za jakým účelem a jak jsou jeho stránky či databáze chráněny. Pokud vás cizí lidé vyzývají o údaje k platební kartě, půjčky a podobné věci, určitě jim nic takového neposkytujte.

Zabezpečení vašich zařízení

Alfa a omega bytí na internetu, zvláště pak pokud jej používáte například k nákupům, bankovnictví, kontaktu s úřady a podobně. Klíčové je pravidelně aktualizovat software vašich zařízení, stejně tak jako vašich antivirů. Některé z nich jsou i zadarmo, avšak je lepší si pár korun připlatit a mít lepší ochranu.

U mailů se zaměřte na detaily

Pokud vám přijde podezřelý e-mail, který vás vyzývá k prokliknutí na odkaz či sdílení údajů, nemluvě o tom, když po vás chce peníze, určitě zbystřete. Zaměřte se na to, zda nejsou v textu gramatické chyby, zda nejde o automatický překlad. Dále se podívejte na odkazy, které vám e-mail nabízí k rozkliknutí. Často se totiž tváří jako známá doména, avšak jde o doménu pouze podobnou – podvodnou. Pro příklad lze uvést například záměnu www.google.com za www.gogllee.com apod.

Kontrolujte zabezpečení stránek

Toto je důležité zejména u e-shopů Zajímejte se o to, zda brouzdáte bezpečnými stránkami. To zjistíte tak, že pokud se podíváte v prohlížeči na řádek s úplnou adresou domény, uvidíte https://. Právě ono s značí, že jde o bezpečnou doménu. Je-li zde jen http://, doména není zabezpečená.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.