Švédsko začíná mít problém s nedostatkem hotovosti v oběhu

01_karty

Obliba bezhotovostních plateb stoupá prakticky všude na světě. Koneckonců i Česká republika patří v tomto ohledu k velmi aktivním zemím. Skutečným premiantem je však Švédsko. Ale objevují se i varování, že právě v této severské zemi už podíl hotovostních plateb klesl na úroveň, kterou mnozí považují za nebezpečnou. Čeho se ekonomové bojí a v čem spočívá riziko?

Co je to hotovost?

Objem hotovosti v oběhu činí ve Švédsku pouhé jedno procento HDP. To je více než zhruba desetkrát méně, než v eurozóně i ve Spojených státech. Hotovost ve Švédsku nepoužívají dokonce ani děti, banky zde uvolňují speciální dětké platební aplikace apod. Podle průzkumů hotovost prakticky nikdy nepoužívají tři čtvrtiny lidí do 35 let.

Situaci navíc ještě zvýrazňuje koronavirová pandemie, neboť řada lidí se placení mincemi a bankovkami obává. Koneckonců možná, že i tento fakt napomáhá současné dobré epidemické situaci ve Švédsku. Ať tak či onak, důležité je, že již tak velká obliba bezhotovostního placení je nyní ještě větší a hotovosti začíná v oběhu povážlivě ubývat.

02_karty

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V čem je problém?

V kontextu toho, že právě Švédsko si před několika lety samo dalo za cíl omezit hotovost, zní varování švédských ekonomů pře potenciálními problémy poněkud zvláštně. Jejich argumenty jsou založené na obavách z kolapsu elektronických platebních systémů. Ať již je způsobí technická závada, přírodní katastrofa či kybernetický útok, v zemi, kde se prakticky nevyskytuje hotovost, by měl podobný kolaps katastrofální dopady.

Ekonomové proto s jistou nadsázkou brojí za to, aby domácnosti měly pro případ nedostupnosti platebních systémů připravenu alespoň nějakou hotovost. S tím, jak i Česká republika roste podíl bezhotovostních plateb, se nabízí otázka, zda i u nás nehrozí podobná rizika. Zdá se však, že k tomu, abychom dospěli na úroveň Švédska coby světového premianta, nám ještě hodně chybí a hotovost u nás stále hraje důležitou roli. Na případnou krizi tak jsme snad připraveni.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.