Jaká je současná průměrná mzda a kde je nejvyšší

01_penize_koruny

Dnes se podíváme na průměrnou hodnotu mzdy v České republice. Český statistický úřad totiž již má průměrnou mzdu z minulého roku, pro tento rok je již stanovena také očekávaná průměrná mzda. Na tyto data se dnes podíváme.

Co je průměrná mzda

Průměrná mzda či průměrný plat je průměr hrubých mezd, které pobírají zaměstnanci na našem území. Dále se do těchto příjmů započítávají také náhrady mzdy, odměny, příplatky, doplatky a další složky, které jsou pravidelně účtovány ke mzdě nebo k platu. Výpočet průměrné mzdy je na Českém statistickém úřadě, reálnou hodnotu můžeme znát vždy až po skončení daného období. Nyní tedy známe reálnou průměrnou mzdu za rok 2022. Na průměrnou mzdu roku 2023 si budeme muset počkat, vyhlašuje se však také za jednotlivá čtvrtletí.

Očekávaná průměrná mzda pro rok 2023

Průměrná mzda však může ovlivňovat v hospodářství i legislativě řadu věcí. Někdy tedy potřebujeme znát odhad pro průměrnou mzdu na daný rok. V našich podmínkách například pro stanovení paušálních záloh pro OSVČ nebo pro minimální zálohy na pojistné. Proto se na daný rok průměrná mzda odhaduje. Jde o takzvanou očekávanou průměrnou mzdu. Ta v roce 2022 činila 38 911 Kč, pro tento rok je odhadována na 40 324 Kč.

Kde je průměrná mzda nejvyšší

Pokud se však podíváme na reálnou průměrnou mzdu, pak se musíme podívat na data za rok 2022. Kde byla v minulém roce tato mzda nejvyšší? Již tradičně jde o Prahu, zde byla průměrný mzda přes 48 tisíc korun. Na druhém místě se umístil Jihomoravský kraj, na třetím Středočeský kraj, oba s průměrnou mzdou přes 39 tisíc korun. Plzeňský kraj má průměrnou mzdu přes 38 tisíc korun, královehradecký a ústecký pak přes 37 tisíc korun. Naopak nejnižší průměrná mzda je v Karlovarském kraji, kde činí necelých 35 tisíc korun.

Zdroj: https://www.mesec.cz/clanky/prumerny-plat-v-cesku/, https://www.behounek.eu/l/prumerna-mzda/

Náhledové foto – Pixabay