Problém v Severním moři: přístavy nejsou schopné vykládat lodě

přístav

Problémy světových dodavatelských řetězců, jmenovitě lodní dopravy, stále nekončí. Globální pandemie, uvíznutí lodi v Suezském průplavu, rostoucí inflace a další ekonomické dopady pandemie i probíhající války na Ukrajině… To vše vytváří smrtící koktejl, ze kterého je mnohým výrobcům i prodejcům v řadě odvětví hodně úzko. A pokud jsme si doteď problémy s lodní dopravou spojovali spíše s Asií, je na čase tuto představu pozměnit.

Fronta v Severním moři

V dnešní době jako by se zastavil svět lodní dopravy a s ním i pohyb tolik potřebného zboží. Důsledky pociťujeme daleko od lodních tras a přístavů. Lidé marně nakukují do obchodů a shánějí zboží, které však není. I v Severním moři totiž nyní stojí lodě, které blokují plně naložené kontejnery a současně se nemohou nikam pohnout.

Tisíce kontejnerů nacpaných zbožím k prasknutí nemá kdo obsloužit. Chybějící personál a tím i efektivita práce v této oblasti pokulhávají. Doba dodání mnoha druhů zboží se tak protahuje i na několik měsíců, což se následně přelévá i do dalších oblastí výroby a obchodu.

lodě

Foto: Pixabay

Problém nejen pro Německo

Problém mají v tuto chvíli hlavně v Německu, kde pětadvacet lodí marně postává v přístavech a nálada je na nich na bodu mrazu. Ani v přístavech jako je Hamburk nemají lodě šanci na rychlou vykládku zboží. Zkrátka je nemá kdo obsloužit. Se stejným problémem se potýká řada dalších zemí. Celkově je v tuto chvíli na lodích blokováno na 24 tisíc kontejnerů, tedy asi 2 procenta globální kapacity.

Není vyloučené, že lodě budou na vykládku čekat i několik měsíců. Tato situace má dopad i na německé firmy, které zoufale čekají dodání zboží včas. Jakákoliv rána pro německou ekonomiku se ale velmi brzy přelije i dále, třeba do České republiky. Námořní doprava je rozhodující nejen pro Německo, ale prakticky pro celý svět. Problémy světové ekonomiky tak ještě ani zdaleka nekončí.

Zdroje informací: https://www.irozhlas.cz/ekonomika/severni-more-nemecko-prepravni-lode_2207070928_mst

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/464094-na-veci-ze-zamori-si-asi-pockate-na-lodich-firme-uvizlo-zbozi-za-miliony

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.