Pro obchodníky začnou platit nová pravidla týkající se slev

sleva

Slevy na vybrané zboží, které obchodníci vystavují na odiv, vždy láká oči zákazníků hladových po výhodných nákupech. Od května letošního roku bude mít ale poskytování slev a slevových akcí na zboží nová pravidla. Co konkrétně to bude znamenat pro obchodníky a zákazníky?

Sleva není vždy sleva

Na slevy lákají poutače, kterou nelze v obchodech přehlédnout. Cedule s velkým nápisem Sale ale často matou v obchodech hlavy všem příchozím zákazníkům. Situace je totiž až příliš často tak trochu odlišná. Výsledná cena se nezřídka neztotožňuje s tou na reklamní ceduli v obchodě, je často podstatně vyšší. Často také úplně chybí nálepky s cenovkou na vybraném zboží. Zákazník je tak obvykle notně zmaten a fakt, že nakupuje skutečně výhodně je spíše věcí zbožného přání než objektivní reality.

Novela zákona o ochraně spotřebitele, která by v Česku a dalších evropských zemích měla začít platit do 28. května, musí do konce tohoto roku přijmout, a to z toho důvodu, že budou sjednocována a nastavována jasná pravidla definující, jak by obchodníci měli o zboží nabízeném ve slevách v EU informovat.

Sleva

Foto: Pixabay

Co konkrétně

K výše uvedeným problémům docházelo dost často, ponejvíce potom v souvislosti s obdobím jako je Black Friday apod. Mnozí obchodníci takovéto akce trochu zneužívají, není neobvyklé, že své zboží v několika málo dní před akcí zdraží a potom prezentují zboží za původní cenu jako zlevněné. Akce tak ve skutečnosti postrádala reálný význam a zákazníci nakupovali zboží jen s velmi nepatrnou slevou, kterou však prodejce prezentoval jako významnou

Podobné praktiky slevového prodeje byly opakovaně prokázány kontrolami, chyběla ale ucelená pravidla. Od května letošního roku bude třeba uvádět na zlevněném zboží i nejnižší cenu v předchozích třiceti dnech před zlevněním. To by mělo podobným praktikám zamezit. Stejně tak bude povinnost označovat zboží cenovkami apod.

Zdroj informací: https://www.denik.cz/ekonomika/falesne-cenovky-zbozi-slevy-20210910.html

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.