Nadstandardy i změny porodů – co chystá vláda ve zdravotnictví

Petr Fiala

Nová vláda zveřejnila programové prohlášení, s kterým půjde do parlamentu, respektive do jeho dolní komory – Poslanecké sněmovny, žádat o důvěru poslance a poslankyně. Co v programovém prohlášení je o zdravotnictví? Jaké změny chce středopravicová vláda Petra Fialy prosazovat? Na to se dnes zaměříme. Pojďme na to!

Zaplatit si za nadstandardní metody

Nová vláda počítá s tím, že stát umožní pacientům, aby si mohli připlatit při nejrůznějších zákrocích například za lepší materiál, modernější použitý přístroj či jinou léčebnou metodu. A to umožněním dobrovolného doplňkového zdravotního připojištění a připlacením za některé nadstandardy. Například dle Pavla Hroboně, lékaře a ekonoma, který se k návrhu vyjádřil pro Deník.cz, jde o očekávaný a nutný krok. Obyvatelstvo stárne a veřejné financování zdravotnictví nebude nadále schopné dodávat potřebné objemy prostředků S tím by mohly dle Hruboně pomoci soukromé peníze pacientů. Na tento problém dlouhodobě upozorňují i zdravotní pojišťovny. Dle nich však v Česku poptávka po doplňkovém zdravotním pojištění není, jelikož v lidech je zakořeněn přístup, že zdravotní služby jsou bezplatně neomezené. Takto se alespoň vyjádřil v nedávné době šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Zkrátit čekání na plánované zákroky

Dále by chtělo ministerstvo zdravotnictví, které je od prosince minulého roku řízení ministrem za koalici SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP09) Vlastimilem Válkem (TOP09), vytvořit společně s pojišťovnami systém monitoringu čekacích dob na plánované zákroky a vyšetření. Dále by měl vzniknout také systém monitorování volných kapacit u některých specialistů. Dle ministra by to mělo přispět ke zkrácení doby čekání na tyto zákroky, a to minimálně na úroveň před covidem.

Reforma porodnictví

Programové prohlášení vlády obsahuje také zmínku o reformně porodnictví. Vláda podpoří ženy v jejich volbě poskytovatele péče v těhotenství, při porodu i po něm. Podpora by měla spočívat v tom, že se zpřístupní péče porodních asistentek a bude se klást důraz na kontinuálnost péče poskytované jednou osobou. Z toho lze usuzovat, že vláda umožní, aby se o ženu starala porodní asistentka po celé těhotenství až do šestinedělí po porodu a tato péče nejspíše bude hrazena ze zdravotního pojištění.

Zdroj: Programové prohlášení vlády České republiky, https://www.denik.cz/zdravi/vlada-zdravotnictvi-zmeny-pece-porod-20230106.html?fbclid=IwAR1ZmZMpWP08UF5z_Ff8bxh4MNDMp-TWFeFCFd9kFHpJDClAiv0fW97m1k8
Náhledové foto: Úřad vlády ČR

 

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.