Přibývá úrazů a nehod na elektrokoloběžkách. Majitelé je budou muset pojistit

elektrokoloběžka

Přestože se jedná o ekologický dopravní prostředek, tak je spíše hrozbou pro řidiče i chodce. Uživatelé elektrokoloběžek si neuvědomují, že by měli dodržovat určitá pravidla. Roste počet úrazů i smrtelných nehod na elektrokoloběžkách. Zákon si posvítí na elektrokoloběžky. V čem konkrétně?

Situace, kterou zná snad každý. Mnozí mají osobní zkušenost. Ať už jako řidiči osobního vozidla, kdy jste museli promptně zareagovat na nečekanou změnu jízdy elektrokoloběžky před vámi. Rovněž tak chodci ví, jaké to je, když uživatel elektrokoloběžky jede po chodníku bez ohledu na pěší. Mnozí se chovají, jak kdyby chodník byl určen pro ně a jejich jízdu na elektrokoloběžce. Posvítí si na nezodpovědné a bezohledné uživatele zákon v dostatečné míře?

Minimální věk pro řízení elektrokoloběžky v Evropě

Věková hranice se v jednotlivých zemích liší. Například v Itálii je minimální věk pro řízení elektrokoloběžek 18 let. Od 14 let je možné řídit s řidičským průkazem mající oprávnění k řízení motorového vozidla s konstrukční rychlostí nepřevyšující 45 km/h. V Německu je to od 14 let, v Rakousku od 12 a ve Švýcarsku od 16 let. V Holandsku jsou elektrokoloběžky brány jako mopedy, jenže nemají sedadlo řidiče, jsou tak zakázány.

U nás se na elektrokoloběžce může pohybovat dítě do 10 let bez dozoru osoby starší 15 let jen na cyklostezce, stezce pro cyklisty a chodce a v obytné zóně po celé její ploše. V pěší zóně jen tehdy, pokud dopravní značka povoluje vjezd cyklistů. V zóně pro cyklisty je nejvyšší možná povolená rychlost 30 km/h, což však uživatelé často ignorují a zpravidla nedodržují.

Stoupající počet nehod

Není se tak čemu divit, že přibývá vážných úrazů a rovněž smrtelných nehod. Zatímco v loňském roce Česká asociace pojišťoven realizovala počet nehod poměrně stabilní, tak u koloběžek v posledních pěti letech vzrostl desetinásobně. Počet nehod na elektrokoloběžkách je vůči klasickým koloběžkám více než dvojnásobný.

Sjednání povinného ručení

Zákon si posvítí na elektrokoloběžky. Jak? Majitelé určitého typu budou muset mít sjednané povinné ručenísjednané povinné ručení. Avšak nejen oni. Zákon nově definuje pojem vozidlo, díky čemuž se tak povinné ručení může týkat všech motorových vozidel s konstrukční rychlostí vyšší než 25 km/h, případně jedoucí rychleji více než 14 km/h a vážící více než 25 kg.

Nicméně i u pomalejších a lehčích koloběžek je provozovatelům doporučeno sjednání si alespoň obvyklého pojištění občanské zodpovědnosti.

Zdroj: https://www.nakolejensprilbou.cz/elektrokolobezky-na-silnici-nepatri-chybi-jasna-pravidla-pro-jejich-uzivani

https://www.penize.cz/povinne-ruceni/448655-nehod-elektrokolobezek-pribyva-majitele-je-budou-muset-pojistit

Náhledové foto: Pixabay