Amazon během Black Friday v Evropě opět čelil hromadným stávkám a protestům

01_amazon2

V pátek 24. listopadu 2023 se v několika evropských zemích konaly stávky a protesty proti společnosti Amazon, největšímu světovému prodejci zboží přes internet. Zaměstnanci a aktivisté vyjadřovali svou nespokojenost s pracovními postupy, mzdami a dopady společnosti na životní prostředí. Stávky a protesty se uskutečnily v rámci celosvětové kampaně „Ať Amazon platí“, kterou koordinovaly globální odborové organizace.

Černý pátek: Den rekordních prodejů a protestů

Černý pátek je tradiční den slev a akcí, který se koná den po americkém Díkůvzdání. Původně se jednalo o den, kdy se v USA tvořily dlouhé fronty u velkých obchodů, ale v posledních letech se stále více přesouvá na internet a stává se globálním jevem. Společnost Amazon je jedním z hlavních hráčů na trhu s online prodejem a letos nabízela sváteční slevy od 17. do 24. listopadu.

Americký svátek je pro společnost Amazon také dnem, kdy čelí největšímu tlaku a kritice ze strany svých zaměstnanců a veřejnosti. Už v minulosti se společnost dostala do sporu kvůli špatným pracovním podmínkám a nízkým mzdám.

Německo: Největší stávka v Evropě

V Německu, které bylo v loňském roce druhým největším trhem Amazonu podle objemu tržeb, stávkovalo podle odhadů odborové organizace Verdi v šesti německých centrech Amazonu přibližně 2 000 zaměstnanců. Organizace zároveň uvedla, že ve skladu v Rheinbergu stávkovalo 500 pracovníků, což představuje téměř 40 % pracovní síly, a ve skladu v Lipsku asi 250 pracovníků, což tam představuje asi 20 %.

Zaměstnanci požadovali zvýšení mezd, zlepšení pracovních podmínek a uznání kolektivní smlouvy. „Amazon vydělává miliardy dolarů, ale nechce svým zaměstnancům zaplatit spravedlivou mzdu a dodržovat základní pracovní práva,“  řekl už v roce 2021 Orhan Akman, vedoucí obchodního sektoru Verdi.

Společnost Amazon tehdy odmítla obvinění a uvedla, že nabízí konkurenceschopné mzdy a výhody, jako je zdravotní pojištění, penzijní plán a slevy na zaměstnance.

Anglie: Stávka v Coventry

V Anglii v pátek stávkovalo více než 200 pracovníků ve skladu Amazonu v Coventry v rámci dlouhodobého sporu o mzdy. Nick Henderson, pracovník tohoto skladu, který pro Amazon funguje jako logistické centrum pro zpracování výrobků určených k odeslání do dalších skladů, uvedl, že stávkuje za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky.

Stávkující pracovníci skandovali svůj požadavek na zvýšení mzdy na 15 liber na hodinu. Mluvčí společnosti Amazon UK uvedl, že minimální nástupní mzda se pohybuje mezi 11,80 a 13 librami za hodinu v závislosti na lokalitě a od dubna 2024 se zvýší na 12,30 až 13 liber za hodinu. Společnost Amazon uvedla, že stávka nezpůsobí narušení provozu.

Zdroje info: X, https://www.reuters.com/business/retail-consumer/amazon-workers-germany-strike-better-pay-2021-11-01/, https://tvpworld.com/74327827/amazon-workers-strike-on-black-friday-in-various-european-locations

Náhledové foto: Pixabay