Havlíček je po setkání se slovenskou ministryní hospodářství SR Denisou Sakovou unešen z levné slovenské energie. Z čeho bychom to ale zaplatili?

Havlíček a Saková

Lepší vláda bezesporu nelení a setkává se s různými vysoce postavenými politiky. Nyní se bývalý dvojministr Babišovy Karel Havlíček setkal se slovenskou ministryní hospodářství SR Denisou Sakovou. Samozřejmě se s ní bavili i další členové lepším vlády včetně exministryně financí Aleny Schillerové. Havlíček si setkání samozřejmě pochvaloval s tím, že ho inspirovaly především ceny silové elektřiny pro domácnosti na Slovensku. Logicky tak poukázal na současnou drahotu.

Nízké Slovenské ceny se Havlíčkovi zamlouvají 

Jak je to tedy vlastně konkrétně s cenami elektřiny u našich východních sousedů? Vcelku jednoduše. Cena silové elektřiny činí 1,50 Kč/kWh. Tato výhodná cena platí jak pro zbytek letošního roku, tak i pro rok 2024. Růst cen tepla a regulované složky energií ve výši 20 % se bude na Slovensku kompenzovat částkou 30 mld. Kč. To by se nejspíše Karlu Havlíčkovi líbilo taky. Mnohé domácnosti by samozřejmě ušetřily, takže by se to zamlouvalo i nám. Vždyť my se nejspíše příští rok dostaneme k ceně 4,98 Kč/kWh  Má to ovšem několik háčků.

Kdo to zaplatí?

Tweet Karla Havlíčka je hezký, líbivý a jistě inspirativní. Jen tak trochu neříká nic o tom, kdo to vlastně všechno zaplatí. Přesně na to se ptají mnozí uživatelé a odpovědi se jim tak nějak nedostává. Že bychom si to ve finále platili my z našich daní? To by byl rozhodně vynikající nápad a maximální úspora. Někteří uživatelé navrhují, že by to mohlo zadotovat hnutí ANO. To by jistě nebylo špatné a jednalo by se o vstřícný krok Lepší vlády.

Slovensko má vysoký podíl levných zdrojů energie

O tom nelze pochybovat. Mají tak v rámci mixu. Konkrétně disponují 60% jádra v mixu a obnovitelných zdrojích. U nás je to pouze 38% jádra, ale zato 40 % uhlí zatíženého povolenkami a minimum obnovitelných zdrojů. Otázkou zůstává, co třeba zrovna Karel Havlíček za dobu své vlády udělal, aby to bylo jinak. Zajímavý je i názor uživatelky, která píše o tom, že má závěrkový list vysoutěžený ceny z dob vlády ANO a nebylo to ani 1,50 Kč/kWh, ani 2,50 Kč/kWh, ale bylo to 3,50 Kč/kWh. Tehdy mimo jiné ještě žádná válka na Ukrajině nebyla. Slovensko pro nás tedy může být jistým vzorem, ale musíme vědět, kde na dotování peníze vezmeme.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.kurzy.cz/zpravy/634926-slovensko-az-do-r-2024-zmrazilo-ceny-elektriny-pro-domacnosti-ty-tak-usetri-1-mld-eur/, https://www.e15.cz/cena-elektriny-burza-graf-aktualne,https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-elektrina-bude-draha-i-pristi-rok-podivejte-se-kolik-budete-platit-237520

Karel Havlíček při setkání s ministryní Sakovou: Náhledové foto Karel Havlíček/ sociální síť X 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.