Převádění majetku. Jaké možnosti právo dává?

Nebankovní půjčka

Pokud vypořádáváte svůj majetek a chcete jej po sobě někomu dát, nemusíte nutně používat jen formu dědictví a odkazu. Můžete si o svém majetku rozhodnout ještě za svého života. Pojďme se podívat, jak byste měli v podobných situacích jednat a jaké možnosti vám právo vlastně dává.

Převod ještě za života

Pokud se tedy například ve stáří rozhodnete o převedení vašeho majetku, nejlepší cestou pro vás bude nejspíše darovací smlouva. Například pokud budete převádět nemovitost na někoho jiného, třeba blízkého, můžete si i v darovací smlouvě vymínit věcné břemeno bytu. Tedy jinak řečeno, dům už nebude váš, ale budete jej pořád moci používat k bydlení, buď samostatně nebo s vlastníkem. I zde je však dobré si převody dobře rozmyslet. I když je možné zřídit věcné břemeno, rodinné vztahy se mohou změnit a život v nemovitosti může být nepříjemný.

Co vše je k tomu třeba?

Nemusí však jít jen o nemovitosti, darovací smlouvou můžete převést prakticky jakoukoli věc. Pokud se ptáte, co vše tedy musíte při této smlouvě zařídit, bude záležet na tom, co darujete. Zaměříme-li se však na výše zmíněný a asi i velmi častý případ převodu nemovitosti, je potřeba písemná smlouva a také najít si notáře. Ten může pomoci se samotnou smlouvou, nebo s vytvořením věcného břemene.

Kolik vás to bude stát?

Notář si bude účtovat určité poplatky, které musíte zaplatit. Nemyslete si však, že si je určuje sám anebo že musíte najít toho nejlevnějšího. Poplatky se totiž řídí vyhláškou ministerstva spravedlnosti. Za projednání pozůstalosti náleží notáři 600 korun plus DPH. Sepsání závěti u něj vyjde na 1 500 korun. Při projednávání majetku vysoké výše, je strop při projednávání dědictví 38 300 korun. A jak tedy na řešení pozůstalosti nebo právě převod majetku za života notáře najít? V České republice jich má kancelář 450. Seznam všech, díky kterému si můžete najít například toho nejbližšího najdete na webových stránkách Notářské komory České republiky. Poté si můžete sjednat schůzku po komunikaci e-mailem nebo telefonem. Může se stát, že s vámi nebude jednat přímo notář, ale všechny podklady mu připraví koncipient nebo kandidát.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.