Minimální mzda

Kolik si mohou vydělat důchodci bez zdanění?

Ne jeden důchodce v naší zemi pobírá důchod od státu a zároveň si ještě nějakou formou přivydělává. Otázka však je, zda se to opravdu vyplatí. Pojďme se tedy podívat kolik si může vydělat důchodce v České republice, aniž by musel zbytečně svoje zisky zdaňovat.

Na daních plaťte méně

Každý občan, a tedy i důchodce, má právo uplatňovat při daňovém přiznání základní slevu „na poplatníka“. Jde o sumu 24 840 korun a odečítá se od daně, která vám bude vyměřena. Když si tedy vyděláte za rok 165 600 korun (tedy 13 800 korun za měsíc), nezaplatíte žádnou daň. Mnoho penzistů si však tuto možnost neuvědomuje, a při podávání daňového přiznání tuto slevu neuplatňuje. Finanční správa vám samozřejmě neřekne, že jste slevu neuplatnili, protože neeviduje u vás žádný nedoplatek na dani (což je primárně zajímá).

Nejde však o jedinou slevu

Pokud si však myslíte, že jde o jedinou možnost, jak si snížit daň (respektive snížit základ daně), jste na omylu. Existuje mnoho dalších slev. Pojďme se na ně podívat:

a)       výše zmíněná sleva na poplatníka – 24 840 Kč,

b)      invalidní důchodci 1. a 2. stupně 210 Kč/měsíc, 3. stupně 420 Kč/měsíc,

c)       dále odečitatelné položky snižující základ daně:

 1. darování krve – 3 000 Kč,
 2. penzijní připojištění – roční vklad 12–36 tisíc Kč,
 3. odborové příspěvky – 3 000 Kč za rok.

Daň tedy zaplatíte jen výjimečně

Nemusíte se tedy bát. Slev je hodně a to, že by důchodce u nás platil z důchodu daň je spíše výjimka. V minulosti to tak však fungovalo, dnes však již nejsou časy, kdy důchodce danil každou vydělanou i získanou korunu. Dnes tedy již neplatíte daň ani pokud dostáváte 36 600 měsíčně (respektive 439 200 korun ročně).  Tak vysoký důchod je v naší zemi však spíše výjimku. Pokud však patříte mezi skupinu šťastlivců s vyšším důchodem, daníte jen částku, která převyšuje tento limit, tedy 439 200 korun za rok.

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

34 komentářů

 1. ludmila. Odpovědět

  Dobrý den, pracuji jako členka výboru místopředsedkyně -pro společenství domu v osobním vlastnictvím. Pobírám asi 500,-kč měsíčně. Chci se zeptat : daní se tato částka. Nám bylo řečeno , že ano a také nám strhají z toho daň. Děkuji Š

  1. milan Odpovědět

   Dobrý den.Jsem důchodce a pronajímám byt.Mám z něj příjem 60 000 za rok.Musím podat daňové přiznání?Děkuji za odpověď.

    1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

     Ano, v takovém případě musíte podávat daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob

   1. Líba Odpovědět

    Vážený pane, pokud máte čistý příjem z pronájmu 60tis Kč za rok, je 15% daň z příjmu 9tis Kč, po odečtu 24.840,-Kč tj. slevy na poplatníka, neplatíte nic. Daňové prohlášení musíte ale podat.

 2. Vladimír Odpovědět

  Dobrý den.
  Četl jsem článek o daních a zaujalo mne že nemusím platit daně když jsem pracující důchodce zaměstnaný a ještě mám náhodný přivýdělek z pozastavené činnosti OSVČ . U zaměstnavatele platím soc.a zdrav. pojištění a Zálohovou daň . Jak to tedy je s daní při vyučtování za rok 2018 . Děkuji za odpověď !

 3. Milena Odpovědět

  Dobrý den, jsem st.důchodce, důchod mám vdovský a starobní, dohromady 9796 Kč.Pak ještě pobírám Dotaci za převod firmy na mladého zemědělce-cca180000.Pracuji jako zastupitel se mzdou 3456 Kč/měs.Zde se mi strhává soc.a zdr, poj,Mám platit nějakou daň?

  1. Slávek Odpovědět

   Mám na jazyku sprosté slovo. Dotace měly být dávno zrušeny. Potraviny jsou předražené! Dotace zrušit a zvýšit o ně plat ostatním. Já jsem dal svému synovi staré auto a žádných 180 tis. jsem nedostal. Asi tak.

   1. Josef Odpovědět

    Dotace ani investiční pobítky potraviny nezdražují. Chcete zvýšit plat ostatním, není to snad forma dotace? Každý má výplatu, kterou si zaslouží. Zkuste si vyjednat víc a nezáviďte, že někdo dosáhl na dotaci. Holt převod firmy na mladého zemědělce vidí stát, jako přínos do budoucna. Předání starého auta synovi do budoucna pro stát žádným přínosem není.

 4. Jarmila Odpovědět

  Jsem starobní důchodce, pracuji v Rakousku na rakouský živnotenský list a tam také 14 dnů v měsíci žiji. Platím tam sociální ma zdravotní daň. Musím platit něco u nás?

 5. Miroslava Odpovědět

  Dobry den,mam ID I.stupen,pracuji na castecny uvazek za min.mzdu 6100kc občas na DPC ze které je mi strhnuta dan,je to spravne dekuji

 6. Irena Ježková Odpovědět

  Dobry den pracuji agenture mivam 2 pasky na 1 mam 9500 platim 15procent dani na druhé 6200 také 15procent je to normalni dekuji Ježková

 7. Josef Odpovědět

  Pokud budu dělat jako důchodce poslance s platem 105 000.- , jaký budu mít čistý příjem. Daň sociální, zdravotní pojištění. Děkuji.

 8. petr firstl Odpovědět

  jsem ivaida po autonehode v praci pri vykonu duchid n mi nestaci na najem sic prac mne narilila prihlasit se o praci doplatej zamitla ze porad vlastnim byt u sve ex zeny a dilnu z doby podnikani kde je pes a naradi a artefakta podnikal jsem jako umlelecky stuko vse mne nuti znicit prodat pronajmout nemam narok na prisevek a doplatek penize mam z nasledku po havarce a dedictvi z prodeje domu ??platil na danich dveste plus sto sic zdrav a 400 dph prask a z marodky dvansc ts duchod 7700 ponizenio za snahi jednu brigadu zdanil a kdisi udal sebral mi nevavi ne u zt soc pracovnice jsou zle zavistve zeny nuti mi dat rovat byt zene co rozvedla senou po nevee a ejich agresich na me vse ma ted ony ji daiji nevsdi ze ma pul bytu u mne vydi neate vyrovnani majetkove ksem majitel mate penize z dedoctvi tratte pak na ullici OMLUVTE PRAVOPIS JE PO KOMATU T RADEJI MUVIM 604423869 JEMI DIVNE Z TOHO A DVA KOSTELY ME RUCE A ZPOUSTU PAMATEK OPRAVILY TED HNUS ZAVIST OTRAVA V PRACI BOURAKA V PRACI OSKODNEN NIC URAZ PRACOVNI TED MI STAT ODSKODNUJE JDI NA ULILI AZ UTRATIS CO JSI MEL

 9. Jaromír Šrámek Odpovědět

  Vašemu výpočtu nerozumím. 24840 CZK je odečitatelná položka za rok. Jak jste přišel k tomu, že si mohu vydělat přes 13 tis. CZK měsíčně a neplatit žádné daně ?
  A co zdravotní a sociální pojištění ?
  Díky, že jste upozornil na tuto odečitatelnou položku, ale informace je pro mne mírně matoucí a neúplná.
  Jaromír Šrámek

 10. Pavel Odpovědět

  Odčitatelná položka na poplatníka je za celý rok a ne za měsíc. Je tam spoustu chyb. Pokud vyděláte víc než 24840kč plus další odčitatelné položky, např, na manželku, děti, dary, příspěvky na zdr. a social. poj., pak z toho platíte daň z příjmu.

 11. Zdeněk H. Odpovědět

  Autorovi článku nejako uniklo, že 15 % daň sa počíta z tzv. superhrubej mzdy a tým pádom tá suma 13.800,- je superhrubá mzda a tej odpovedá hrubá mzda 10.300,- čo je ročný príjem 123.600,- . Vcelku zaujímavá je poznámka o odpočtoch z daňového základu zaradením položky 3.000,- za darovanie krve.
  Pokiaľ som informovaný ( som pravidelný návštevník transfúzky ), tak existuje vekový limit pre darcovstvo krve a to je 65 rokov a primeraný zdravotný stav, takže rada o odpočte z daní z titulu darcovstva krve sa u dôchodcov radí medzi tzv. “ kniežacie “
  Zdeněk

 12. Novák Antonín Odpovědět

  Jako starobní důchodce má příjem 12,200,.Kč/měs. Když budu dělat správce pozemku za 10.000.-Kč měsíčně musím platit sociální zdravotní nebo někaou jino daň když si tedy vydělám za rok celkem 120.000.-Kč.A musím podávat přiznání daně ?

 13. Zdeněk Holčák Odpovědět

  Dělám správce domu ročně mám příjem 12000 musím platit daně děkuji za odpověd hezký den

 14. Gronych Odpovědět

  Investoval jsem u Zonky muj zisk na urocich je 6000 kč .Musim podat daňove přiznani ? Jsem ve starobnim duchodě.Děkuji.

  1. Honza Mikulín Autor příspěvku Odpovědět

   Ano. Příjem z participací (tak se právně označující investice na Zonky) podléhá zdanění jako ostatní příjem podle § 10, Zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů. Za každý rok vám připravíme souhrn vašich výdajů a příjmů na Zonky.

 15. Tomso Odpovědět

  ZONKY banda zlodějů asi tak !!!!!!!!!!!!! každý kdo využívá finanční gramotnosti lidí táhněte
  makléři , hypotéky , půjčky , realitky , banky
  pochcípejte na hromadu

 16. Anna Odpovědět

  Přeji hezký den,
  prosím o sdělení, zda mám nárok na vdovský důchod-byli jsme manželé, ale měli jsme rozdělené SJM.
  Vše ostatní splňuji.
  Děkuji. Anna

 17. A.Nardellii Odpovědět

  Jako důchopdce jsem obdržel autorský honorář ve výši 1.500,- Kč a byl mi rovnou zdaněn 15%. Nechápu proč, neboť další výdělek v roce nemám a tak samozřejmě daň platit nemusím.

 18. Tamara Odpovědět

  Myslím, že dotace potraviny zdražují. Odkud jsou čerpány? Z daní. Takže ten nápad, že je potřeba zvýšit platy a snížit daně je rozumný. Dnes jsem koupila zázvor za 190,-Kč/kg a česnek za 225,-Kč/kg. proč mám tuto cenu ještě dotovat ze svých daní? Znám případ, když byl vykácený zdravý les pod záminkou, že je napadený kůrovcem. Plocha byla srovnána buldozery a nyní je vyplácena dotace v ekvivalentu 300,-€ na hektar. Myslíte, že ty peníze jsou od Ufonů, nebo plátců daně?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *