Kolik si mohou vydělat důchodci bez zdanění?

Minimální mzda

Ne jeden důchodce v naší zemi pobírá důchod od státu a zároveň si ještě nějakou formou přivydělává. Otázka však je, zda se to opravdu vyplatí. Pojďme se tedy podívat kolik si může vydělat důchodce v České republice, aniž by musel zbytečně svoje zisky zdaňovat.

Na daních plaťte méně

Každý občan, a tedy i důchodce, má právo uplatňovat při daňovém přiznání základní slevu „na poplatníka“. Jde o sumu 24 840 korun a odečítá se od daně, která vám bude vyměřena. Když si tedy vyděláte za rok 165 600 korun (tedy 13 800 korun za měsíc), nezaplatíte žádnou daň. Mnoho penzistů si však tuto možnost neuvědomuje, a při podávání daňového přiznání tuto slevu neuplatňuje. Finanční správa vám samozřejmě neřekne, že jste slevu neuplatnili, protože neeviduje u vás žádný nedoplatek na dani (což je primárně zajímá).

Nejde však o jedinou slevu

Pokud si však myslíte, že jde o jedinou možnost, jak si snížit daň (respektive snížit základ daně), jste na omylu. Existuje mnoho dalších slev. Pojďme se na ně podívat:

a)       výše zmíněná sleva na poplatníka – 24 840 Kč,

b)      invalidní důchodci 1. a 2. stupně 210 Kč/měsíc, 3. stupně 420 Kč/měsíc,

c)       dále odečitatelné položky snižující základ daně:

  1. darování krve – 3 000 Kč,
  2. penzijní připojištění – roční vklad 12–36 tisíc Kč,
  3. odborové příspěvky – 3 000 Kč za rok.

Daň tedy zaplatíte jen výjimečně

Nemusíte se tedy bát. Slev je hodně a to, že by důchodce u nás platil z důchodu daň je spíše výjimka. V minulosti to tak však fungovalo, dnes však již nejsou časy, kdy důchodce danil každou vydělanou i získanou korunu. Dnes tedy již neplatíte daň ani pokud dostáváte 36 600 měsíčně (respektive 439 200 korun ročně).  Tak vysoký důchod je v naší zemi však spíše výjimku. Pokud však patříte mezi skupinu šťastlivců s vyšším důchodem, daníte jen částku, která převyšuje tento limit, tedy 439 200 korun za rok.

Honza Mikulín

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.