Dovolená

Dovolená: Bude stát garantovat o týden více?

Těšíte se na letní dovolenou? Hloupá otázka! Samozřejmě. Jen jde o to, jak dlouho si jí budete užívat. Tradičně se jedná o 4 týdny. Přesně tuto délku dovolené vám garantuje stát. Mnohé firmy nabízejí o týden více. Samozřejmě, mají na to nárok. Snaží se prostě vyjít vstříc svým zaměstnancům. Často nabízejí v rámci benefitů také Sick Days, tedy dny, kdy můžete zůstat doma v důsledku nemoci, nevolnosti nebo čehokoli jiného. Stát se samozřejmě touto problematikou zabýval. Jak to dopadlo?

Levice požaduje 5 týdnů

Návrh změny platné zákonné normy pochází pochopitelně od levice. Konkrétně od komunistů. Ti chtějí, aby se 5 týdnů dovolené stalo zákonným standardem. Argumentují pochopitelně především tím, že by to nemělo žádný dopad na chod konkrétních firem. Dále se opírají o zahraniční státy, u nichž se jedná o zcela běžnou praxi. Jmenovat bychom v tomto ohledu skutečně mohli země ve Skandinávii nebo našeho souseda Rakousko.

Vláda do toho zřejmě nepůjde

Samotná vláda se k problematice fakticky nevyjádřila nijak. Zaujala neutrální stanovisko. Promluvil nicméně premiér Babiš, který hovořil spíše v negativním slova smyslu. Poukazoval na fakt, že samotní zaměstnavatelé by neměli být dále omezováni další administrativou a direktivami vlády. Vždyť je řece pouze na nich samotných, jak se rozhodnou. V jejich kompetenci by mělo být, jestli umožní zaměstnancům mít takto dlouhou dovolenou či nikoli. V současné době je přitom motivace zaměstnanců na prvním místě. 5 týdnů by tedy zaměstnancům dopřát měli.

Rovnost by měla být…

Jedním z hlavních úkolů návrhu je přinést jakousi rovnost mezi dovolenými ve státním sektoru a v soukromé sféře. Zcela se to jistě nepodaří, nicméně přiblížit se tomuto standardu lze. A zaměstnancům by jistě 5 týdnů dovolené udělalo velkou radost?

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *