Pražské planetárium se za čtvrt miliardy dostane do světové extraligy

planetarium

Planetárium ve Stromovce patří dlouhodobě k nejzajímavějším místům v Praze a je to cíl mnoha rodinných výletů i školních výprav. Planetárium se vždy snažilo držet krok s trendy v moderních technologiích, nyní ale podniká krok, který nemá v jeho historii obdobu. 

Rekonstrukce a posun na vrchol

Pražské planetárium se brzy stane světovým unikátem. Rekonstrukce, která bude stát téměř čtvrt miliardy korun, umožní znovuotevření zcela nového hlavního sálu zhruba za rok. Rekonstrukce se bude týkat především hlavní kopule, ve které se po léta promítala řada zajímavých vzdělávacích pořadů z vesmírného prostředí. Promítací technologie by se nyní měla výrazně vylepšit, resp. zcela změnit na tzv. LED projekci.

Současná technologie, která funguje v planetáriu již od roku 2009. by měla projít celkovou a zcela zásadní přestavbou. Několik desítek milionů led diod, které budou uchyceny na oblé kopuli bude nyní vytvářet nezapomenutelný zážitek. Podobná technologie zatím funguje pouze na dvou místech na světě, v Dubaji a v japonské Ósace. Ani jedno z těchto dvou planetárií ale nedosahuje velikosti toho pražského.

Výsledkem by měl být zážitek nesrovnatelný s ničím, co návštěvníci zažívali v minulosti. Po dobu, kdy bude planetárium zavřené by zatím mělo planetárium omezeně fungovat, otevřena bude výstavka a fungovat by mělo tzv. mobilní planetárium.

obloha

Kdo rekonstrukci platí?

Hvězdárna a planetárium hlavního města Prahy je příspěvkovou organizací města, které je tedy hlavním investorem. Při rozhodování o investici rozhodoval faktor společenský, tj. že obyvatelé i návštěvníci Prahy budou moci navštívit vzdělávací instituci světových parametrů, ale také ekonomický. LED technologie totiž významně sníží náklady planetária na údržbu a žádný větší zásah nebude zapotřebí minimálně celou následující dekádu.

Zdroje informací: https://www.blesk.cz/clanek/regiony-praha-praha-zpravy/714420/ctvrt-miliardy-na-rekonstrukci-prazskeho-planetaria-bude-nejlepsi-na-svete-rika-reditel.html

https://praha.rozhlas.cz/prazske-planetarium-ceka-zasadni-rekonstrukce-jeho-kopule-se-koncem-dubna-uzavre-8907213

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.