Zdanění firem jako Jurečkův děravý recept na zvýšení příjmů. Společnosti mohou jít jinam

Marian Jurečka

Vláda hledá možnosti zvýšení příjmů státního rozpočtu a samozřejmě také škrtá ve výdajových položkách. Co se týká onoho navýšení, pak se nejčastěji objevují názory týkající se vyššího zdanění firem. Marián Jurečka by rád stabilizoval příjmy tak, že zdaní firmy ještě více. Otázkou zůstává, zdali je tato cesta skutečně optimální. Nejspíše tomu tak nebude. Důvodů se najde hned několik.

Firmy to podle Jurečky chápou

Klasiku ve zvedání daní představuje navýšení daní právnických osob. Firmy mají pro navýšení daní na nějaké dva až tři roky podle Jurečky pochopení. Logicky zmínil německý model progresivní daně u fyzických osob. Jedná se o jakousi míru solidarity velmi bohatých lidí vůči těm, kteří nemají tolik peněz. Jako teorie to zní naprosto skvěle. Praxe ale může být značně odlišná. To je vcelku logické.

Čím víc vyděláš, tím víc za to zaplatíš

Taková nějaká je zřejmě představa ministra Jurečky. Jinými slovy, firmy by se měly snažit o co největší zisk, vydělávat, obětovat veškerý čas svému byznysu. Poté je stát po zásluze odmění tím, že je pořádně zdaní a bude mít větší příjmy v rozpočtu. Každý majitel firmy by za takovýto model byl nepochybně maximálně vděčný. Určitě by se neohlížel po tom, jestli by to náhodou nešlo dělat někde jinde nějak jinak. Nalhávat si, že firmám větší zdanění nebude vadit, je smutné.

Výroba se prostě přestěhuje jinam

U některých firem to může být pochopitelně složité, nicméně spousta podnikatelů hledá ideální podmínky pro realizaci svého byznysu. Pokud u nás najdou jen vyšší daně, extrémní sociální a zdravotní pojištění či jiné vychytávky, pak si můžeme být jistí, že firmy půjdou jinam. To by bezesporu neměly, jelikož právě na nich stojí naše ekonomika. Pokud si pan ministr Jurečka stejně jako třeba bývalý eurokomisař Vladimír Špidla myslí, že se s nimi bude jednat jako s otloukánkem, který snese jakékoli daně, zřejmě se mýlí.

Zdroje info: Autor, https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/jurecka-dane-progresivni-firmy-pravnicke-osoby-stanjura.A230317_155252_ekonomika_ven, https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/spidla-expremier-duchody-valorizace.A230317_195117_domaci_dyn?zdroj=top

Marian Jurečka: Náhledové foto Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.