Důchod

Pravidla pro pracující důchodce

Není špatné si k důchodu něco přivydělat. Důchodci, kteří mají ještě zaměstnání se, ale musí řídit mnoha pravidly, která se této problematiky týkají. Jde například o typy smluv, které jsou pro důchodce vhodné, odvody na sociální a zdravotní nebo třeba odvody na daních. Jak se v nich vyznat? Pojďte si přečíst pár zaručených rad a tipů.

Zdravotní a sociální

Nejdříve se pojďme podívat na pravidla ohledně zdravotního pojištění. Zaměstnaný starobní důchodce se musí zaměřit na specifický odvod na zdravotní pojištění. I u starobních důchodců zaměstnavatel tuto platbu platí. A to ve stejné výši, jako u obyčejných zaměstnanců, kteří nejsou v penzi. Jde tedy o 4,5% z hrubé mzdy, které zaměstnavatel strhává. Zaměstnavatel poté platí ještě 9,5% z hrubé mzdy pracujícího. U sociálního pojištění je to také úplně stejné, jako u dospělých pracujících. Tedy 6,5% platí zaměstnanec a 25% za něj platí zaměstnavatel.

Důchodci musí marodit méně

Změna oproti obyčejným „nepenzistům“ spočívá v nemocenské. Nárok na ni má důchodce, který pracuje, stejně. Tedy 4. pracovní neschopnosti. Je zde však omezení. Může ji čerpat maximálně 70 dní v kuse. Zároveň 70 dní je také roční limit dní, za které může pobírat nemocenskou dávku. Jde tedy o kratší dobu než ostatní zaměstnanci. Z toho vyplývá, že důchodcům s chatrným zdravím se již pravidelná práce v zaměstnání spíše nevyplatí.

Pracujete? Zvyšte si důchod!

Penzisté mají, ale i výhody oproti normálním zaměstnancům Mohou si například zvýšit svůj stávající důchod za dobu, kterou si odpracují po dovršení důchodového věku. Podmínkou je tedy odvádění sociálního pojištění. Za každých 360 dní odvádění pojištění a výdělečné činnosti má penzista nárok na zvýšení výpočtového základu penze o 0,4 %. Dále je zde ještě jedna možnost. Například pro ty, kteří již mohou pobírat penzi, ale zároveň jim stačí plat v zaměstnání. Můžete se rozhodnout penzi okamžitě nečerpat. Nebudete ji pobírat a oddálíte začátek jejího pobírání. Za každých 90 dní se pak zvyšuje penze a to o 1,5%. Do těchto dní se nepočítají dny, v kterých pobíráte nemocenskou nebo nejste v zaměstnání. Další alternativou je pobírání jen poloviční penze. V takovém případě se výpočtový základ zvyšuje o 1,5% za každých 180 dní pobírání této poloviční penze a zároveň pracování a odvádění sociálního pojištění.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

4 komentáře

 1. Vlasta Odpovědět

  jsem duchodkyně a chci pracovat,kolik si mužu vydělat abych neplatila socialni a zdravotni pojištěni,a jakou smlouvu

 2. Josef Vála Odpovědět

  Dobrý den.Pracoval jsem jako důchodce celý rok 2019.Slyšel jsem,že mohu požádat o navrácení daně.Je to pravda?Kde si mám prosím zažádat?Byl jsem u velkého podniku který mě vše strhával.
  Děkuji za radu a přeji hezký den.
  Josef Vála

 3. Danuta Motyková Odpovědět

  dobrý den,jsem pracující důchodkyně,pracuji 35 hodin týdně,akorát letos jsem byla 84 dní
  na nemocenské.Chci se zeptat na kolik dnů dovolené mam nárok.
  Děkuji Motyková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *