Jak si vybrat penzijní společnost

Jak si vybrat penzijní společnost

Věk pro odchod do důchodu a výše penze vyplácené státem jsou každodenní témata televizních zpráv i běžných hovorů lidí. Ze zpráv vyplývá, že v některých případech státní penze nepokryje ani základní potřeby. Abychom se nebáli nejistoty, musíme se na důchod připravit sami. Možností je samozřejmě několik, stát podporuje penzijní spoření a motivuje občany, aby se do svého zajištění zapojili sami.

Co je penzijní společnost a co dělá

Penzijní společnost je instituce, která obhospodařuje účastnické fondy, do kterých jsou ukládány vaše úspory z penzijní spoření – vaše vlastní příspěvky, státní příspěvky a případné příspěvky zaměstnavatele. Fondy je pak investují s cílem jejich zhodnocení. Kromě výše vašeho příspěvku, výše příspěvku od vašeho zaměstnavatele, výše státního příspěvku a délky trvání spoření je vybraná penzijní společnost posledním článkem, který rozhodne o tom, kolik si na důchod našetříte.

Jak si vybrat penzijní společnost

Jaká je nabídka penzijních společností na trhu

V České republice v současnosti působí 8 penzijních společností – Allianz penzijní společnost, AXA penzijní společnost, Conseq penzijní společnost, ČSOB Penzijní společnost, KB Penzijní společnost, NN Penzijní společnost, Penzijní společnost České pojišťovny, Penzijní společnost České spořitelny. Všechny penzijní společnosti se pokouší zhodnotit úspory svých klientů stejným způsobem, a ten je navíc dán zákonem, tedy investováním do dluhopisů, podílových fondů, akcií bankovních účtů, termínovaných vkladů atd. Jen v tom mají různé strategie a různou míru úspěšnosti.  Je tedy velmi důležité, jakou penzijní společnost si vyberete.

Která je pro vás ta nejlepší

Až začnete shánět informace o penzijních společnostech, mělo by vás zajímat:

  • Jak dlouho funguje?
  • Kolik má klientů?
  • Jak širokou nabídku fondů má a jaké bylo jejich zhodnocení?
  • Účtuje si poplatky?
  • Má na svém webu kalkulačky, kde si můžete spočítat různé údaje?

Jsou vaše peníze v bezpečí?

Dohled nad penzijními společnostmi vykonává ČNB a Ministerstvo financí a že úspory klientů stojí mimo majetek penzijní společnosti.

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

One Ping

  1. Pingback: Spořte výhodně pro sebe i pro své děti | MaxiMagazín

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *