Povolení do měsíce – co přináší nový stavební zákon

02_stavba

Nový stavební zákon definitivně prošel legislativním procesem Sněmovny, kdy pro jeho finální podobu hlasovala významná většina napříč politickými stranami, kdy ji podpořilo 161 poslankyň a poslanců. Tento zákon novelizuje dříve přijatý nový stavební zákon z roku 2021, který připravovalo ministerstvo pro místní rozvoj pod vedení ministryně za ANO Kláry Dostálové.

Zrychlení stavebního řízení

Stavební řízení má být tímto zákonem zjednodušeno a zrychleno. Stavební úřady budou mít pevně stanovené lhůty, ve kterých musí o daných záměrech rozhodnout. Dle nového zákona by mělo dojít ke schválení stavby rodinného domu za 30 dní, složitější stavby jako jsou například elektrárny nebo dálnice by pak měly být povolené do 120 dní.

Zachování místní příslušnosti

O nových stavbách by měly i nadále rozhodovat místní stavební úřady v lokalitách, kde mají stavby vzniknout. Zachovávají se tedy nynější stavební úřady v dosavadních městech a obcích. Finální podoba stavebního zákona tedy nepočítá s tím, s čím počítala úprava z pera Kláry Dostálové (ANO). Tedy se vznikem Nejvyššího stavební úřadu ČR, kterému se přezdívalo stavební superúřad, ani jemu podřízené soustavy stavebních úřadů v rámci krajských úřadů.

Nový zákon pomůže i s energiemi

Novela stavebního zákona reaguje také na boj s energetickou a klimatickou krizí. Jak? Má výrazně zjednodušit povolovací a další procesy, které se váží k pořízení solárních panelů či stavbám nových elektráren využívajících obnovitelné zdroje energie. Dle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše se má přirozenou součástí veřejného prostoru stát také zelená infrastruktura. Místní samosprávy budou mít tedy jednodušší možnosti, jak realizovat nové zelené a vodní plochy. Nový zákon by měl nabýt účinnosti od července 2024. Pro vyhrazené stavby jako jsou třeba dálnice a elektrárny by to pak mělo být již od prvního dne příštího roku.

Zdroj: https://www.penize.cz/bydleni/441141-novy-stavebni-zakon-definitivne-prosel-stavebni-povoleni-do-mesice-slibuje, https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-novy-stavebni-zakon-v-roce-2024-ctyri-duvody-proc-to-nevyjde-219913

Náhledové foto – Pixabay