V Česku se zvedl počet domácností s jedním členem

okno

Možná už jste zapomněli, že se v roce 2021 opět konalo sčítání lidí, bytů a domů. Zajímavé výsledky jeho vyhodnocení se ale objevují v médiích dodnes. Jedním z nich je nepochybně jednoznačný trend spočívající v nárůstu počtu domácností, které mají jen jednoho člena. Co to o Češích vypovídá?

Výsledky sčítání

Deset a půl milionu obyvatel České republiky obývá celkem 5 milionů domácností. Plných 40 procent z nich, tedy více než 2 miliony, však přitom obývá jen jedna jediná osoba. To je o půl milionu domácností víc než v roce 2001. Důvodů je hned několik.

Lidi bydlící osamoceně lze rozdělit do třech kategorií. Tu první tvoří mladí lidé, kteří díky širokým možnostem dnešní doby nijak nespěchají se zakládáním rodiny ani vytvářením jiných závazků. Druhou velkou skupinou jsou rozvedené Husákovy děti.

Nakonec se zvyšuje i počet osamoceně žijících seniorů. S tím, jak se prodlužuje průměrná doba dožití, prodlužuje se i doba po kterou žije vdovec i vdova osamoceně. Osamoceně tak v domácnosti žije opravdu hodně lidí, a to se mezi ně ještě nezapočítávají samoživitelé s dětmi.

okno

Foto: Pixabay

Kde je nejvíc samotářů?

Celkem nepřekvapivě je nejvíce domácností s jedním obyvatelem v Praze, za ní však příliš nezaostávají ani kraje Ústecký nebo Karlovarský. Nejde tak v žádném případě o žádný „pražský“ trend. Na druhém konci pomyslného žebříčku je potom Vysočina a další Moravské kraje, kde je tento trend méně výrazný. I tam jsou ale jednočlenné domácnosti na vzestupu.

Lze navíc očekávat, že podobné trendy budou ještě nějaký čas pokračovat a při příštím sčítání opět zaznamenáme nárůst.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/pocet-domacnosti-s-jednim-obyvatelem-vzrostl-jedna-se-o-novodoby-trend-ktery-neni-uplne-zdravy/

https://www.mesec.cz/clanky/jsou-cesi-osameli-vlci-samotari-pocet-domacnosti-jen-s-jednim-obyvatelem-prudce-vzrostl/

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.