Potraviny zlevňují, restaurace zdražují. Jaké jsou příčiny?

restaurace

Stále není vyhráno. I přesto, že ceny za některé potraviny klesly téměř až o jednu čtvrtinu, majitelé podniků a restaurací zvedají ceny naopak vzhůru. Lidé si připlatí v restauracích až o osm procent navíc. V čem je problém?

Dražší restaurace

S pomalejším propisováním klesající inflace za služby se nesetkáte jen u nás, obdobné je to i v USA a celé Evropské Unii. Společnost Dotykačka, v jejíchž systémech lze průměrné ceny za obědy v restauracích sledovat udává, že se průměrná cena oběda pohybuje kolem 224 korun. Ceny během pěti let stouply, a to o více než dvě pětiny, tedy přibližně o 70 korun na jednom obědu. Cena oběda v restauraci nezávisí jen na cenách surovin.

Hlavním důvodem pro neklesající ceny jídel v restauracích je rostoucí cena práce, zvyšující se mzdy a také nová pravidla pro zaměstnávání pracovníků tzv. na dohodu. V této situaci působí negativně i fakt, že je nízká nezaměstnanost. Pro zaměstnavatele je zkrátka nyní situace složitější. Do cen služeb se v restaurací promítají také dražší nájmy nebo přesun nápojů do vyšší sazby DPH.

restaurace

Foto: Pixabay

Zůstanou potraviny levnější?

Samozřejmě platí, že ceny potravin se mohou ještě výrazně měnit. I když se v tuhle chvíli zdá zboží dostupné a levnější, v budoucnu může některé podražit, například ovoce a zelenina. Pokud vlivem sucha nebude sklizeň úrody dostatečná, mohou se ceny za úrodu vyšplhat poměrně vysoko.  Výrazné sucho může s cenami ještě výrazně zahýbat. Stálými cenami potravin si jistí být zatím nemůžeme. Také Vyšší podíl ruční sklizně se promítne do cen za jednotlivé druhy ovoce i zeleniny jako první.

Inflace odeznívá pozvolna. Stále tak není přes poledne v restauracích plno. Lidé se naučili si jídlo do práce připravovat. O drahé obědy není zájem. Lidé se drahoty stále bojí, do restaurací proto chodí jen ve výjimečných případech. Ani to restauracím neprospívá.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-restaurace-dal-sponuji-ceny-potraviny-pritom-zlevnuji-40468052

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-pivo-i-za-80-korun-nadseny-neni-nikdo-rika-hospodsky-243331

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.