Řecko vstupuje do nové éry: Ekonomika po letech krize opět kvete

Řecko

Poslední dekáda byla pro Řecko nelehkým obdobím plným bolestivých reforem a úsporných opatření. Nyní se však naskýtají nové příležitosti a řecká ekonomika se po letech strádání znovu nadechuje k životu. Přestože se některé problémy stále drží, rok 2024 by mohl znamenat zásadní milník na cestě k plnému zotavení.

Oživení hospodářského růstu

Podle analytiků a investorů vstupuje Řecko do nové éry prosperity. Po deseti vyčerpávajících letech dluhové krize se předpokládá, že ekonomika letos poroste o závratných 3 %, což výrazně převyšuje průměr eurozóny. Tím se přiblíží předkrizovým hodnotám z roku 2009 a smaže jizvy let úsporných opatření a nepokojů.

Znatelným signálem normalizace je pokles výpůjčních nákladů pod úroveň Itálie. „Když je účast státu odstraněna, je to skutečný mezník,“ uvedl Wim-Hein Pals ze správcovské společnosti Robeco, který nedávno investoval do akcií řeckých bank očekávajících plnou privatizaci po více než dekádě. Země tak vstupuje na cestu dalšího růstu a rozvoje.

Překážky na cestě zotavení

Přes patrné zlepšení řecká ekonomika stále čelí významným výzvám. Klesající porodnost, nedostatek pracovních sil a přírodní katastrofy způsobené klimatickou změnou zatěžují rozpočet. „Nižší očekávání růstu v Evropě ovlivňují Řecko skrze tlak na vývoz a vyšší náklady na peníze,“ upozorňuje Nikos Vettas z instituce IOBE.

Cesta zpět na výsluní

Nezaměstnanost sice přesahuje 10 %, avšak centrální aténské náměstí Syntagma opět pulzuje životem turistů. Návštěvnost Akropole v roce 2023 dosáhla téměř 4 milionů, což je čtyřnásobek z doby krize. „Krize zlomila spoustu lidí a já byl jedním z nich. Situace se zlepšuje jen pro ‚bohaté‘, všichni ostatní živoří,“ říká Periklis Fryganas, který během krize přišel o živnost i bydlení.

Zdroje info: Reddit, https://www.euronews.com/business/2024/01/03/greece-hailed-again-as-global-economic-country-of-the-year, https://www.reuters.com/markets/europe/greek-economy-surges-after-decade-pain-2024-04-18/

Náhledové foto: Pixabay