Regulátor zvyšuje tlak na Facebook kvůli cíleným reklamám

facebook

Facebook a Instagram (Meta Platforms) čelí další kritice regulátora. Evropský sbor pro ochranu osobních údajů (EDPB) má problém i se současným modelem sociálních sítí poté, co byla společnost nucena změnit své podmínky, aby splnila regule EU. Podle regulátora by totiž samotní uživatelé měli možnost zdarma rozhodnout o tom, zda bude Facebook nebo Instagram využívat jejich data k cílené reklamě a dalším obchodům. Meta se rozhodla kvůli rozepřím s EU zavést předplatné, ve kterých si budou moci uživatelé sami rozhodnout, zda chtějí poskytovat data k cílené reklamě nebo ne.

Kritika EDPB směrem k Meta Platforms

EDPB kritizuje zejména společnost Meta Platforms, která pozměnila svůj obchodní model, aby mohla vyjít vstříc novým regulím EU. Na krátkou chvíli to vypadalo, že bude mít Facebook a Instagram klid od přísných regulí, ale opak je pravdou. Regulátor si pevně stojí za svým, že není správná cesta poskytnout uživatelům pouze jediné východisko, jak nesdílet svá osobní data společnosti pro reklamní účely. Podle EDPB by měly společnosti myslet i na jiné cesty, než právě placené. V zájmu regulátora určitě není zbavení se reklam, neboť se jedná o hlavní zdroj příjmu, požaduje pouze o poskytnutí dalších možností. Stále existuje velká část uživatelů, kteří nestojí o poplatek, ani o sdílení svých dat s cílenou reklamou.

EDPB není jediný, kdo kritizuje rozhodnutí mety. Již v minulosti se opřela do firmy také rakouská nezisková organizace NOYB. Té vadí, že Facebook i Instagram obchází nové regule, klame uživatele, aby učinili rychlé rozhodnutí.

Zavedení předplatného na Facebooku a Instagramu

V současnosti si mohou uživatelé Facebooku a Instagramu vybrat, zda chtějí bezplatný přístup s cílenou reklamou nebo předplatné bez reklam. Výše předplatného se liší v závislosti na platformě. Výše ceny předplatného pro počítačovou (desktopovou) verzi vyjde uživatele na 240 Kč. O něco dražší je předplatné pro uživatele používající výhradně chytré telefony/tablety s operačním systémem iOS a Android. Tito uživatelé si budou muset připlatit o 59 korun navíc, tedy 299 Kč měsíčně. Důvodem navýšení této sazby jsou poplatky, které musí Meta zaplatit provozovatelům obchodů (Obchod Google Play a App store).

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/meta-should-give-users-free-option-without-targeted-ads-eu-privacy-watchdog-says-2024-04-17/https://www.novinky.cz/clanek/internet-a-pc-facebook-by-mel-byt-zadarmo-a-bez-cilene-reklamy-oprel-se-regulator-do-mety-40468382

Náhledové foto: Pixabay