doll-550583_1280

Dítě neznající hodnotu peněz. Největší prohra každého rodiče

Zná vaše dítě hodnotu peněz a ví, co je zapotřebí pro jejich získání udělat? Možná banální otázka, ale existuje spousta rodin, kde rodiče vůbec nemají ponětí o tom, že děti neznají odpověď. Mnohé si myslí, že je peněz na světě dost a že se vytisknou další. My jako rodiče neseme bohužel za takovouto situaci maximální zodpovědnost! Proč se tak věci mají a jak se chovají současní rodiče? Na to se zkusíme v malé úvaze zaměřit podrobněji. Každému čtenáři přejeme, aby se v našich úvahách nenašel.

Dělej si se svými penězi, co chceš

Děti dostávají odmalička peníze od prarodičů, případně od nějakých známých apod. Do jistého věku, optimálně školního, by se k nim mělo dostávat peněz minimum. Hodnotu peněz jim vysvětlovat můžeme, ale ne jim je dávat horem spodem. Existují rodiny, v nichž mají děti napěchované pokladničky a povrch. I kdyby už o nich něco věděli, nebudou pro ně mít hodnotu.

Děkuji za nádobí, tady máš zaplaceno

Domácí brigády jsou naprostým nesmyslem. Copak vám dítě platí za to, že mu perete, vaříte, šatíte jej a živíte ho? V žádném případě. Dítě musí mít režim a alespoň nějakou pravidelnou domácí činnost. Nádobí jednou denně, vynášení odpadkového koše z dětského pokoje a podobně. Pokud bude chtít za práci peníze, protože to tak mají sousedi, pak mu je s klidem dejte a vyberte si je v momentu, kdy budete vysávat, podávat mu jídlo apod. Brzy ho to přestane bavit a zjistí, že má prostě povinnosti stejně jako vy.

Pojď se mnou na nákup a můžeš si koupit, co budeš chtít

Další tragická chyba rodičů. Koupili by dítěti úplně všechno. Optimální je třeba jedna sladkost v potravinách. Jestliže si dítě odnáší z obchodu vždy horu sladkostí a spousty hraček, je všechno špatně!

Peněz máme dost, tak si je užijme

Naše finanční situace je skvělá. Máme se skvěle a koupíme si, co chceme. Když se spolu rodiče před dítětem baví takto, moc si nepomohou. I menší dítě je bystré a odvodí si, že si může přát, co chce, a rodiče mu to koupí. Jsou rodiče, kteří dítěti koupí klidně zmrzlinu, sladkost a hračky když dítě neobědvalo.

Dřív to bylo jinak

Jasně, dříve bylo ekonomická situace mnohých rodin horší. Neutrácelo se za zbytečnosti a naučit děti skromnosti bylo jednodušší. I dříve měly děti sny, že se stanou vynikajícími v nějaké činnosti. Dnes si mnohé děti myslí, že budou dělat pilota, astronauta nebo že budou špičkoví fotbalisté či tenisté jen kvůli tomu, že jsou neustále masírované v tom, kolik mají tito lidé peněz. Fakt, že pro to museli něco udělat a spousty toho obětovat, už dětem uniká. Rodiče jim totiž tyto informace ostatečně nezdůrazní!

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *