Dopis

Pošta zdražuje doporučená psaní i složenky

Česká pošto od prvního dubnového dne měnila svůj ceník. V rámci těchto změn zdražovala ceny za některé své služby. O jaké služby šlo? Za co si na poště připlatíte? To si dnes řekneme. Tak pojďme na to!

Složenky a doporučená psaní

Od prvního dubna se Česká pošta rozhodla aktualizovat svůj ceník. Od 1. dubna si tak připlatíte zejména při používání poštovních či dobírkových poukázek – tedy klasických složenek. Stejně tak budete muset hrábnout hlouběji do kapsy, pokud využíváte cenný či firemní psaní. Zvýšení je u všech těchto položek stejné. Ceny se zvyšují o 5 Kč.

Nové ceny

Základní verze takzvaného doporučeného psaní tak zákazníka České pošty vyjde nově na 52 Kč u ekonomického a 59 Kč u prioritního režimu. Prioritní režim je služba, kdy doporučené psaní přijde hned další pracovní den po odeslání. Pokud máte zákaznickou kartu České pošty, pak vás tyto služby vyjdou ještě o 2 Kč levněji. U cenného psaní pak budete muset zaplatit 57 Kč. Můžeme vás však jednou zprávou i potěšit. Česká pošta nesahá jen ke zdražování. Například u položky Balík komplet velikosti S můžete počítat nově s cenou 139 Kč (do této doby to bylo 159 Kč). U velikosti M jde o snížení z dosavadních 189 Kč na aktuálních 169 Kč.

Ceny složenek

Jak bylo již výše popsáno, mění se také ceny za služby, které jsou spojené s takzvanými složenkami. U všech druhů složenek se zvyšuje cena o 5 Kč. Týká se to tedy druhů A, B (písemně), B (datově), C i D. Toto zdražení složenek bude mít ještě další důsledek. Česká správa sociálního zabezpečení již avizovala, že kvůli zvýšení cen složenek bude vyšší poplatek za doručení u některých sociálních dávek. Nejvíce se tedy toto zvyšování poplatku dotkne nemocenského pojištění. Z tohoto pojištění se vyplácí například dávky jako je nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné nebo třeba otcovská. Důchodů, které jsou vypláceny složenkami by se to však dotknout nemělo. Vyšších poplatků se ti, kdo pobírají výše uvedené dávky, mohou zbavit tím, že si je začnou vyplácet na bankovní účet.

Zdroj dat: Měšec.cz
Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy zajímaly, nyní o nich mohu psát. Rád vám mnohé prozradím.

3 komentáře

 1. Pepa Odpovědět

  Jednoduše tento nenažraný úřad zrušit. Před nedávnem byl dotaz na tiskového mluvčího České poty, proč je zasílání dopisů tak drahé. Jeho nesmysly že mzdy aj. redaktotor Jan Tuna vyvrátil porovnáním s německou poštou. Nevěděl do říci a te
  ď další zdražení. Zrušit !!

 2. Menis Odpovědět

  A to mají na některé služby ze zákona monopol. A neodvádějí DPH jako ostatní přepravci. Zrušit!

 3. Vlk Odpovědět

  Tahle státní instituce už měla být dávno zrušená !!! Chtěl jsem poslat balík na Slovensko…….úplná katastrofa a ranec peněz……..Tak jsem využil Zásilkovnu a balík mě stál 85,- kč !!!! Celý tento managment České pošty bych vyházel z oken ven !!!
  Kdyby tady byla pořádná konkurence, lidi si vyberou sami. Ano, v balíkové službě tady konkourence je, ale v listovních službách tady není nikdo.
  Ten samý problém je u operátorů. Jsme 30 let po revoluci a služby dražší jak na západě, ale výplaty jsou východní………….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *