Pohled živnostníka: Fialova vláda chce podnikatele stáhnout z kůže a hází jim klacky pod nohy

Petr Fiala

Premiér České republiky Petr Fiala nedávno na sociálních sítích prohlašoval, že úkolem vlády je, aby se žádný sektor nedostal do velkých problémů. Krásná slova. Ostatně ta stejně jako sliby premiér říkat umí a nešetří jimi. Bohužel už mu to ale většina lidí nebaští, a tak jsou preference jeho strany někde jinde než před volbami. Fiala hovořil o tom, že firmy nepotřebují plošnou pomoc, ale konkrétní v dané situaci. Pohled mnohých živnostníků je ale takový, že by stačilo, kdyby Fialova vláda neházela podnikatelům klacky pod nohy a nechala je dělat jejich práci.

Omezení dohodářů jako totální nesmysl

Začít můžeme nedávnou změnou týkající se dohod s různými pracovníky. Neskutečné. Proč stát omezuje podnikatele v tomto ohledu. Člověk může mít dohodu o provedení práce pouze u jedné firmy, a to do výše 10 000 měsíčně, aby nemusel platit zdravotní a sociální. Stát chce prostě z lidí vytřískat co nejvíce. Byrokracie pochopitelně přibylo a živnostníci si musí zjišťovat, zdali už lidé někde dohody nemají. Totální hnus, který nemá obdoby. Myslel někdo ve vládě v momentu, kdy se něco takového zavádělo?

Omezení benefitů

Příspěvky na kulturu, sport, stravování nebo zdravotní péči. Přesně to jsou u mnohých firem již tradiční benefity, na které lákají zaměstnance. Vše fungovalo bez větších problémů. Nyní ale musí podnikatelé benefity krátit a rušit v důsledku rozhodnutí vlády. Proč? Důvody jsou opět nepochopitelné. Za rouškou šetření a spoření se děje něco neskutečného. Drzost současné vlády je v tomto ohledu do nebe volající.

Předražené energie

Proč vláda nevymyslí něco, co by postupně snižovalo cenu energií. Domácnosti budou platit za obnovitelné zdroje a firmy také. Proboha proč? Budu platit za to, že mám fotovoltaiku a šetřím? Nehoráznost se vším všudy. Hlavně že jsou dotace na každé uprdnutí. Dotace, které neskutečně křiví trh a lidé je často využívají jen proto, že prostě jsou.

Proč se rozhazují naše daně?

Protože tady máme energobarony, řetězce a spousty hráčů, kteří se potřebují přiživit. O vládě nemluvě.Jen takový večírek třeba ministra Jurečka s cateringem za 400 000 korun může být jedním dokladů rozmařilosti lidí, jimž na podnikatelích záleží minimálně. Místo eurosocialismu bychom jako firmy a živnostníci uvítali spíše klasický tržní kapitalismus.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.mpsv.cz/zmeny-oblasti-dohod-ucinne-k-1.-rijnu-2023,https://www.denik.cz/ekonomika/vlada-usporny-balicek-ruseni-benefitu-ve-firmach.html,https://www.epenize.eu/jureckovo-adventni-setkani-za-400-000-korun-nic-co-by-nutne-muselo-byt/  

Premiér Petr Fiala: Náhledové foto Úřad vlády České republiky

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.