Kolik stojí letos vánoční cukroví? Domácí vs. kupované

cukroví

Ani letos se většina z nás neobejde bez tradičního vánočního cukroví. Je ale zapotřebí dodat, že nevyjde letos úplně levně. Ceny cukroví se mohou výrazně lišit. Domácí cukroví anebo to kupované? Které je levnější, co myslíte?

Zdražení surovin jako alfa a omega

Suroviny na cukroví všeobecně výrazně podražily, bohužel i letos budeme proto muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ceny za ořechy nebo máslo jsou s trochou nadsázky tzv. pozlacené. Kilo vlašských ořechů vás vyjde v přepočtu na dobrých 250 Kč, někde i o trochu více. Ani cena másla nepůjde výrazně pod 60 Kč.

Při sečtení všech cen za suroviny na vánoční cukroví vás celková cena asi nemile překvapí. Připočtete-li si k tomu cenu za energie a spotřebovanou vodu, mohou se ceny vyšplhat poměrně vysoko. Finální cena vás může nakonec od pečení domácího cukroví zcela odradit. Co s tím?

cukroví

Foto: Pixabay

Kupte si raději těsta v prášku

Ano, i toto je řešení. Například linecké cukroví, které prodávají výrobci navíc i bez lepku, vyjde v tomto případě na neuvěřitelných 59 korun za 255 gramů. Přidat si ale budete muset ale ještě máslo, cca 100 g, a ještě jedno vejce od slepic. Cena vám tak stoupne ještě o dalších 20 korun. Na svátečním stole by tak neměly chybět ani sváteční kokosky, těsto na ně můžete pořídit za 89,90 korun, k tomu tři bílky z vajec za 10 a za téměř celou stovku máte kokosky.

Otázkou je, zdali vám množství kokosek z jednoho balíčku bude stačit, s gramáží na tom nejsou kokosky nikterak valně. Gramáž se pohybuje kolem 375 gramů. Výrazně levné linecké těsto z e-shopu můžete koupit třeba za pouhých 19 korun, k tomu si však musíte koupit ještě celé máslo za 60 korun. Ani kupovaná těsta v prášku nebudou úplně levná, ale vyjdou vás stále o něco méně než ty, které si doma připravujete. A pak je tady otázka kvality i pocitu…

To je tím podstatnější u těst v prášku, která jsou již kompletní. U některých nenajdete ani deko másla. Jen margarín či tuk. Jsou však i hotová těsta, která obsahují stejné suroviny jako byste použili doma. Nechybí zde máslo, vejce ani mléko. U řady jiných před-připravených hotových těst se tohle říci nedá. Jsou sice o něco levnější, ale jejich kvalita upadá. Čemu dáte letos přednost vy?

Cukroví z másla zkrátka něco stojí

Napečené vánoční cukroví pořídíte u prodejců v předobjednávce za nějakých 850-900 korun za kilogram, nezřídka ale i za 1000 korun za jeden kilogram či více. Kilovka s patnácti druhy cukroví vás vyjde v Praze na 1200-13000 korun. Cukroví pro bezlepkovou dietu s 9 druhy stojí asi 1500 korun.

Mezi nejoblíbenější druhy patří vanilkové rohlíčky

Domácí cukroví u nás hraje stále prim, soukromníci na sociálních sítích nabízejí své produkty za nemalé ceny. Jeden kilogram cukroví tak můžete pořídit za různé ceny, které se pohybují od 450 korun až do 1200 korun. Pozor však musíte dát i na obsah cukroví, kterým si v takovém případě nemůžete být příliš jisti. Podvodníci často schovávají za nízkou cenou cukroví, ze kterého nemusí být zpravidla nic. Nemluvě potom o vyložených podvodnících. Vybrané zálohy za nedodané cukroví se jim hodí. Vyhněte se proto zklamání těsně před Vánocemi a upečte si své vlastní cukroví, chutná stejně nejlépe.

Zdroje informací: https://www.prozeny.cz/clanek/zdravi-a-zivotni-styl-cukrovi-letos-drazsi-o-desitky-procent-priplatite-si-za-hotova-testa-kousky-z-retezcu-i-od-cukraru-84387

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/vareni-jidlo/gastroglosa-dagmar-hertova-peceni-cukrovi_2312020900_afo

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.