Havlíček upozorňuje na předraženou českou elektřinu. Má pravdu, z čeho ji ale dotovat?

Karel Havlíček

Opozice neustále kritizuje koalici za předraženou elektřinu. Divit se především jednomu z největších kritiků, Karlu Havlíčkovi, nemůžeme. Bohužel ale stále jen kritizuje. Řešení moc vidět není. Z čeho bychom vlastně takovouto energii platili? Kde by na to stát vzal finanční prostředky? Tyto otázky by mimo jiné měly být opozicí zodpovězeny, aby kritika nevypadala tak lacině, jak tomu nyní bohužel je.

Levná slovenská elektřina

U té bychom se měli nepochybně zastavit. Aktuálně na Slovensku drží cenu silové elektřiny na úrovni 1,50 Kč/KWh a nahoru nejdou ani ceny za regulované složky. To je třeba zdůraznit. Slováci si tedy za elektřinu nijak výrazně nepřiplatí a ušetří. Ve finále ale tyto dotace zaplatí kdo? Nejspíše logicky daňoví poplatníci. Pak ale nechápu, proč se Karel Havlíček tímto argumentem ohání. Ani za jeho ministrování na Ministerstvu průmyslu a obchodu u nás nebyla cena elektřiny takto nízká.

Ani Poláci za energii žádné horentní sumy platit nebudou

Zmínit bychom se měli i o faktu, že polský parlament schválil prodloužení zmrazení cen elektřiny a plynu pro domácnosti v prvním pololetí roku 2024. Polské domácnosti tak budou v pohodě, jelikož jejich ceny elektřiny budou 76 % nižší a u plynu bude snížení o 48 %. To už skutečně jde. Opět se nabízí otázka, kde na to Poláci vezmou, že dokážou energie takto dotovat?

Kritika je krásná věc, musí se ale nabízet řešení

To v případě Karla Havlíčka tak nějak marně hledám. Jako daňovému poplatníkovi se mi skutečně nechce vydávat peníze za dotace na elektřinu a plyn. Nemohu se zbavit pocitu, že si energie vlastně zadotují samotní Poláci i Slováci z daní. Možná se ale mýlím. Osobně se těším, až uslyším od Karla Havlíčka i návrh na řešení, ale jiný než ten, že si to zaplatíme sami.

Zdroje info: Autor, sociální síť X, https://www.lidovky.cz/domov/elektrina-srovnani-analyza-cesko-slovensko-polsko-rakousko-nemecko.A230118_091819_ln_domov_atv,https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/polsko-maximalni-ceny-elektriny.A221011_163513_eko-zahranicni_rie

Karel Havlíček: Náhledové foto: Karel Havlíček/ sociální síť X 

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.