Podvodníci zneužívají jméno ČEZ. Pozor na ně

hacker

Prostředí internetu a sociálních sítí je lákavé pro celou řadu různých podvodníků a nepoctivců. Ti přicházejí se stále novými a novými způsoby, jak vylákat z důvěřivých lidí peníze. V poslední době, k tomu stále častěji využívají i jméno společnosti ČEZ.

Pozor na sociální sítě

Především na sociálních sítích se v poslední době čím dál častěji objevují články a reklamy tvářící se jako produkt společnosti ČEZ, nebo jako seriózní informace o jejích aktivitách. Tento obsah se snaží co nejvíce lidí přesvědčit k tomu, aby investovali do akcií firmy nebo kryptoměnových investic, které ČEZ údajně zaštiťuje. Skutečným cílem je však vylákat od lidí platební informace, přístupové informace k účtu, údaje o platebních kartách apod., s nimiž je následně oberou o všechny peníze.

Tyto zprávy využívají logo, barvy i jména vysokých manažerů ČEZU a zaznamenány byly dokonce i vysoce sofistikovaná deepfake videa nebo smyšlená vyjádření vedení společnosti. ČEZ však s těmito zprávami samozřejmě nemá nic společného.

hacker

Foto: Pixabay

Najít pachatele je prakticky nemožné

Společnost se proti podvodným reklamám brání podáváním trestních oznámení. Jak už to ale v podobných případech bývá, jejich skuteční autoři jsou prakticky nedohledatelní. O něco účinnější je komunikace přímo s provozovateli sociálních sítí a dalších webových stránek, kteří na základě žádosti reklamy mažou. Děje se tak ale se zpožděním a především: za každou vymazanou reklamu se velmi brzy objeví nová.

Jedinou spolehlivou ochranou proti podobným podvodům tak zůstává opatrnost a komunikace pouze skrze oficiální kontakty společnosti ČEZ.

Zdroje informací: https://www.novinky.cz/clanek/domaci-cez-varuje-pred-podvodnymi-reklamami-resi-to-policie-40422710

https://www.cez.cz/cs/podvodna-reklama

Náhledové foto: Pixabay

Peníze mě vždy fascinovaly. O své zkušenosti se s vámi rád podělím.