Někdy se to tak stane, šílené výroky guvernéra Michla o inflaci

Inflace

V současné situaci je to Česká národní banka, který by měla nejvíce bojovat s inflací. Jde o její povinnost, která vychází již z Ústavy, která stanoví, že Česká národní banka se stará o měnovou stabilitu. Mnozí experti však současnou politiku ČNB kritizují a výroky například guvernéra ČNB Aleše Michla tomu nepřispívají.

Proč ceny tak rostly? Někdy se to tak stane.

V rozhovoru pro pořad 20 minut Radiožurnálu na Českém rozhlase 13. února tohoto roku odpověděl guvernér Michl na otázku, proč rostly ceny potravin rychleji, než centrální banka odhadovala, následujícím způsobem: „Někdy se to tak stane, že ceny nějakého úseku koše prostě rostou rychleji, někdy pomaleji.“ Výrok začal být šířen a byť nemusí jít o faktickou chybu v kombinaci se současnou kritikou, která si ČNB zasluhuje z velké části ekonomické obce, budí přinejmenším rozporuplné emoce.

Chyby ČNB, které nás mohou přijít draho

Množství ekonomů kritizuje vedení centrální banky za to, že v situaci bezprecedentní inflace, která dosáhla opět přes 17 %, centrální banka stále nezvyšuje úrokové sazby, které jsou hlavním nástrojem politiky banky v boji s růstem cen a cenovou nestabilitou. Dle slov Michla totiž banka zvolila jinou cestu, přes silnou korunu. Ta je v posledních dnech opravdu nebývale silná, inflace však zatím nepolevuje. Například ekonom David Marek pro server Novinky.cz uvedl, že nezbývá než doufat, že se inflace zmírní a vrátí se do obvyklých kolejí navzdory měnové politice centrální banky. Nestane-li se tak, dle Marka mohou Česko přijít tyto experimenty ČNB velmi draho, více než by nás stálo pár měsíců se zvýšenými úrokovými sazbami.

Inflace nad očekávání dva roky a ničení ekonomiky

Podobně se vyjadřuje také bývalý viceguvernér a současný předseda národní rozpočtové rady vlády Mojmír Hampl. Ten naposledy v Otázkách Václava Moravce 5. února uvedl, že by se česká ekonomika měla navrátit k cenové stabilitě, právě kvůli tomu kritizuje současný Michlův kurz udržení úrokových sazeb a jejich nezvyšování. „Nad inflačním očekáváním se Česko pohybuje již dva roky a tuzemskou ekonomiku to ničí.“ říká bývalý viceguvernér. Dle něj ČNB reaguje se zpožděním, současné odhady ČNB jsou i nyní nad inflačním cílem centrální banky.

Zdroj: https://echo24.cz/a/H9uTV/zpravy-ekonomika-stabilita-hampl, https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-experimenty-cnb-nas-mohou-prijit-draho-rika-ekonom-40421894, https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cnb-ales-michl-inflace-koruna-uroky_2302132023_bko

Náhledové foto – Pixabay