Změny důchodového věku: Padesátníci půjdou do penze později

Důchodci

V Česku naplno započala debata nad reformou důchodového systému a jedním z pilířů nové úpravy nejspíše bude také pozdější odchod starobních důchodců do penze. Hovořilo se o tom, že vládní návrh by měl posunout maximální hranici odchodu do důchodu na úroveň 68 let, dnešní padesátníci dle chystaných změn půjdou dle informací ČT do důchodu v 66.

Dnešní padesátníci do penze v 66 letech

Informaci získala Česká televize z materiálů ministerstva práce a sociálních věcí. Tento dokument nyní projedná koaliční rada. Mluvčí vlády však jedním dechem dodává, že koalice takovou podobu reformy zatím neschválila. Nic tedy není definitivní. Z materiálů však vyplývá, že změny by se dotkly již dnešních padesátníků. Jejich odchod do důchodu by se měl posunout na 66 let.

Do roku 2030 beze změn

Věk odchodu do důchodu se prodlužuje automatickým způsobem již nyní. Pro ty, kdo půjdou do důchodu po roce 2030, je nyní zastropován odchod do důchodu na úrovni 65 let. Plánované změny se budou týkat tohoto období, pocítí je tak ti, jejichž důchodový věk vychází tak, že do penze půjdou po roce 2030. I po roce 2030 by mělo docházet pouze k postupnému zvyšování důchodového věku. O rok mladší člověk by šel do důchodu o dva měsíce později. Právě rok 2030 a období po něm bude pro penzijní systém zátěžovou zkouškou. Do penze začnou odcházet takzvané Husákovy děti, tedy populačně silné ročníky.

Změny mohou přinést přes 100 miliard

Tyto změny jsou dlouhodobě potřebné, a to z několika důvodů. Prvním je vysoký strukturální deficit našich rozpočtů, dalším je míra zadlužování, respektive tempo růstu tohoto zadlužení. Poslední je pak to, že náš systém v současnosti není připraven na masivní docházení do penzí, které nás čeká, tak, aby zároveň byla zachována výše důchodů a zároveň důchodový věk. Tyto změny by měly státu postupně přinést, respektive ušetřit, až 109,5 miliardy korun. Taková úspora má být, pakliže by prošel návrh, kdy se po roce 2030 až do roku 2060 postupně zvyšoval na 68 let.

Zdroj: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-padesatnici-pujdou-do-penze-v-66-letech-40422730#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=5&utm_campaign=abtest214_doporucovane_medium_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz, https://ceskeduchody.cz/zpravy/premier-petr-fiala-o-zmenach-duchodu-ritime-se-do-zdi

Náhledové foto – Pixabay